Hlavní navigace

ČEŠI PŘI PLACENÍ NEZAPOMÍNAJÍ NA KARTY

Sdílet

Placení s českými kartami Visa u obchodníků zaznamenalo za 12měsíční období končící zářím 2002 nárůst o celých 81 %

PRAHA, 20. prosince 2002 – Čeští spotřebitelé se již naučili plně využívat hlavních výhod, které jim nabízejí platební karty, a stále častěji je používají k placení u obchodníků. Za 12měsíční období končící v září letošního roku použili Češi karty Visa pro 14 687 580 plateb. 81% nárůst placení kartami ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku dokazuje, jaký význam přikládáme platebním kartám doma i v zahraničí. Důvod je prostý – platební karty na rozdíl od hotovosti nabízejí větší pohodlí a bezpečnost, méně problémů například s výměnou cizí měny v zahraničí a nižší rizika.

Největší výhodou při placení kartou doma nebo v zahraniční je bezpochyby fakt, že platba není zatížena žádným dalším poplatkem a soudě podle posledních statistik to čeští držitelé karet Visa vědí. Ve zmíněném období došlo pouze k 16% nárůstu výběrů hotovosti z bankomatů, takže při srovnání s 81% nárůstem placení kartami je jasný trend ubírající se k bezhotovostnímu placení. Důkazem není jen zpomalení nárůstu bankomatových transakcí, ale také téměř 40% pokles, který jsme zaznamenali u výběrů hotovosti u bankovních přepážek.

„V průběhu uplynulého roku jsme byli svědky výrazného posunu směrem k bezhotovostní společnosti. Čeští držitelé karet již pochopili, že nemusí čekat ve frontě u bankomatu, protože rychlejší je s kartou zaplatit přímo u obchodníka,“ vysvětluje Miloslav Kozler, manažer pro Českou a Slovenskou republiku asociace Visa International. „Ještě větší pohodlí představuje placení kartou v zahraničí, kde vám umožní nakupovat a platit jako v korunách bez starostí s výměnou hotovosti za cizí měnu. Rozloha naší globální akceptační sítě nemá obdoby a držitelům umožňuje plně využít potenciálu, který karty nabízejí. Dnes například můžete s kartou Visa zaplatit u 28 510 765 obchodníků ve 121 zemích světa,“ dodává pan Kozler.

Při bližším pohledu na domácí používání karet u obchodníků vidíme, že při nákupech dávají Češi přednost kartám Visa. Potvrzují to i poslední statistiky Sdružení pro bankovní karty, nezávislé organizace působící v oblasti platebních karet. Podle nich dosáhly celkové výdaje spotřebitelů s českými kartami Visa u obchodníků téměř 7 miliard korun a to jen během třetího čtvrtletí letošního roku. Takové částky nedosáhly platby žádnou z ostatních značek platebních karet, které jsou aktivní na našem trhu. Rostoucí popularitu používání karet Visa podporuje skutečnost, že síť obchodních míst přijímajících tyto karty se neustále rozšiřuje. V současné době je u nás 36 670 takových obchodníků a 2 108 bankomatů. Do 30. září letošního roku bylo v České republice vydáno 2 382 120 karet Visa včetně 47 853 kreditních karet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).