Hlavní navigace

Češi jezdí vlakem nejvíce z nových členů Unie

Železnice je v Česku populární dopravní prostředek a Češi jezdí vlakem velmi často. Denně do vlaků Českých drah nasedá téměř půl milionu cestujících a na každého Čecha včetně kojenců připadá 17 jízd vlakem za rok. Je to přibližně dvakrát víc než v ostatních nových zemích Evropské unie a tento údaj je srovnatelný i s vyspělými zeměmi, které provozují vysokorychlostní železnice nebo investují miliardy eur do modernizace vlaků a železničních tratí. Vyplývá to z údajů Mezinárodní železniční unie UIC za rok 2008.

Sdílet

Železniční doprava je v České republice velmi populární a i přes značné stáří vozidlového parku je ve srovnání s ostatními členy Unie na velmi vysoké úrovni. Na hlavních tratích jezdí rychlíky a expresy v pravidelných jedno nebo dvouhodinových intervalech. V okolí velkých měst, např. v Praze nebo v Brně, je špičkový interval příměstských vlaků kolem 15 minut. Intervalová doprava je na většině regionálních tratích. Výrazně se zkrátila cestovní doba mezi mnoha městy. Například z Prahy do Ostravy jezdí rychlovlaky Pendolino za méně než 3 hodiny průměrnou rychlostí blížící se 120 km/h a konkurují i letecké dopravě.

Češi tak nasedají do svých vlaků v průměru 17× za rok, což je přibližně dvojnásobně častěji jak u našeho východního souseda. Obyvatelé Slovenska jezdí vlakem mnohem méně a na každého připadá jen 9 jízd za rok. Podobná situace je ve Slovinsku s 8 jízdami. Ještě méně cest vlakem připadá na Poláky, pouhých 6 jízd za rok, nebo na Bulhary, kde je to 5 nástupů do vlaku za rok. O něco lepší stav je jen v Maďarsku, kde na každého občana připadá 11 cest vlakem za rok.

Ve využívání vlaků obstojí Češi i ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy, které provozují vysokorychlostní železnice nebo investují miliardy euro do modernizace tratí a vlaků. Například Italové nasedají do vlaků 11× za rok, Španělé 13×, Francouzové 18×, Holanďané 20× a Belgičané využijí vlak 21× za rok. Evropskými rekordmany ve využití vlaků jsou dlouhodobě Švýcaři, aktuálně s 50 cestami vlakem na obyvatele za rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).