Hlavní navigace

Češi cestují do Velké Británie

Po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 se mnoho Čechů vydalo do zahraničí za prací. Velká Británie se stala jedním z oblíbených cílů, protože jako jedna z mála zemí ihned otevřela svůj pracovní trh bez omezení. Mezi květnem 2004 a červnem 2006 v Británii pracovalo téměř 450 000 lidí z nových členských zemí Evropské unie. Češi nejsou v Británi zdaleka tak početní jako Poláci ani jako naši sousedé ze Slovenska. V červnu 2006 pracovalo v Británii přes 22 tisíc Čechů a dvojnásobek Slováků. Poláků bylo dokonce přes čtvrt milionu. Tyto čísla představují ty, co se oficiálně zaregistrovali v rámci tzv. Worker´s Registration Scheme.

Sdílet

Podle toho jak často člověk zaslechne polštinu na londýnských ulicích nebo narazí na českou či slovenskou obsluhu v místních kavárnách a restauracích, tak je zřejmé, že nejvíce lidí se koncentruje v britské metropoli. V Londýně a jeho okolí je koncentrace lidí ze střední a východní Evropy nejvyšší, téměř 30% zatímco nejméně východoevropanů pracuje v Severním Irsku a Walesu. I tam se však situace může změnit s tím, jak se zlepšuje dopravní dostupnost těchto regionů, zejména díky nízkorozpočtovým aerolinkám. Z České republiky přibývají nové trasy do těchto míst, nejžhavější novinkou jsou přímé lety easyJet z Prahy do Belfastu od 1.listopadu.

V Londýně vznikají polské čtvrti, nalezneme tam nespočet polských obchodů ale pouze dva české a dvě české restaurace. Naštěstí české pivo je běžně dostupné téměř na každém rohu. Po kulturní stránce na tom Češi v Londýně také nejsou špatně, České centrum pravidelně pořádá různé výstavy či filmové projekce, navíc se i mnohé české kapely čas od času objevují na londýnských pódiích. Za poslední rok tam vystoupili například Kabát, Monkey Business nebo Indy a Wich. Oblíbené jsou i československé party, na kterých se podává guláš, halušky, ale i kofola a tatranky a jiné, v Anglii vzácné, pochutiny.

Počet Čechů v Británii průběžně stoupá, a to i v jiných částech země jako je okolí měst Bristol, Newcastle či Nottingham, kam je v dnešní době snadné a levné se dopravit díky nízkonákladovým leteckým společnostem jako je například easyJet. Mimo Londýn Češi pracují především v zemědělství – koneckonců sezónní sběr ovoce je oblíbenou brigádou i mezi českými studenty, v Londýně se pak živí většinou v administrativní a obchodní sféře a také v oblasti hotelnictví a pohostinství. Zároveň však i stoupá počet odborníků a specialistů, kteří tam pracují, například lékařů. General Medical Council ve Velké Británii registruje na 800 českých lékařů, z nichž někteří pracují v těch nejlepších zdravotnických zařízení v zemi i na světě.

Za prací jezdí především mladí lidé, 82% je ve věku mezi 18–34. Mnozí z nich jsou studenti, co spojují jazykové či vysokoškolské studium s možností přivýdělku. Na české poměry se jedná o celkem slušný přivýdělek, v anglických poměrech to většinou nebývá tolik – mezi lety 2004 a 2006 se průměrná hodinová mzda pohybovala mezi 4,50 a 5,99 librami za hodiny, což je prakticky minimální mzda.

Ušetřit se však dá na mnoha výdajích, například dopravě mezi Velkou Británií a Českou republikou Jednosměrnou letenku například do Londýna lze v dnešní době pořídit již od 509 Kč včetně poplatků a tax. Kromě toho, že létání je levné, je také pohodlnější, protože z londýnských letišť Gatwick či Stansted se člověk snadno a rychle dopraví do centra města vlakem, čímž se vyhne všudypřítomným dopravním zácpám. Létání je samozřejmě i rychlejší, a tím pádem i lepší způsob cestování po zdravotní stránce než například autobus. Dlouhé cestování autobusem se nedoporučuje zejména lidem se zdravotními problémy.

O nesporných výhodách létání svědčí i fakt, že čím dál více Čechů volí tento způsob dopravy při cestě do Anglie. Dle údajů pražského letiště Ruzyně se počet lidí cestujících do Velké Británie se společností easyJet zvýšil o 3 až 7,5 procent. Do srpna letošního roku easyJet přepravil do Británie na 450 000 cestujících, z nichž zhruba polovinu tvoří Češi. Nejvíc se pochopitelně létalo do Londýna, ale překvapivě největší nárůst počtu cestujících byl zaznamenán právě do jiných měst jako jsou Bristol, Newcastle či Nottingham. Češi tak můžu ušetřiit hodiny a dny cestování ale také peníze díky těmto výhodným spojením.

Informace pro Čechy v Velké Británii:

Information for Czechs in the UK:
www.easyjet.com
www.bcsa.co.uk
www.pohyby.co.uk
www.anglie.co.uk
www.czechstuff.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).