Hlavní navigace

Bude přenositelnost mobilních čísel přínosem pro spotřebitele?

Nezbytnost změny telefonního čísla je pro mnohé spotřebitele překážkou, která je odrazuje od svobodné volby mobilního operátora. To narušuje konkurenci a nutí spotřebitele platit vyšší ceny za horší služby. Podle zákona by proto mělo být umožněno přenesení čísla v mobilních sítích k jinému operátorovi od roku 2006. O praktické využitelnosti této možnosti však rozhodnou pravidla, která Český telekomunikační úřad připravuje k vydání.

Doba čtení: 1 minuta

V souladu s evropskými směrnicemi bude podle zákona o elektronických komunikacích i v České republice zavedena přenositelnost čísel mobilních telefonů od 1. ledna 2006. Spotřebitelé si tak budou moci ponechat své telefonní číslo a přejít k jinému operátorovi, který jim nabídne lepší služby či ceny.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) vítá tento nástroj pro zlepšení situace spotřebitelů. Možnost přenosu čísla k jinému operátorovi může být silným nástrojem pro zvýšení konkurence, ovšem jen za předpokladu odbourání všech formálních i cenových bariér. Máme již bohužel ne zcela pozitivní zkušenost z pevných sítí, kde byla přenositelnost zavedena již v roce 2002. Praktický dopad na individuální spotřebitele je bohužel minimální, uvedl Karel Pavlík, který se v SOS věnuje otázkám telekomunikací.

V návrhu opatření, které k veřejné konzultaci zveřejnil Český telekomunikační úřad, zůstala řada bodů nedotažených. SOS proto připomínkovalo:

  • nemožnost přenosu čísel ze staré mobilní technologie NMT (čísla 601) na moderní GSM;
  • složitý dvoustupňový proces, který nutí uživatele kontaktovat při změně oba operátory;
  • riziko omezování přenosu prostřednictvím smluv na dobu určitou, se závazkem apod.;
  • nemožnost spotřebitele, zvolit si, zda má zájem o hlasovou hlásku o ceně volání (z čísla totiž nebude již možné určit cenu);
  • nutnost stanovení ceny na úrovni, která by neodrazovala spotřebitele od přenesení.

Bude to v nejbližších dnech Český telekomunikační úřad, který do značné míry rozhodne o osudu mobilní přenositelnosti v České republice – zda se stane formálním splněním požadavků evropských směrnic, či praktickým nástrojem pro zlepšení situace koncových uživatelů, uzavřel Pavlík.