Hlavní navigace

Boj o uhlí pokračuje

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 20. 10. do 24. 10. 2003

Sdílet

Význam a dění okolo privatizace uhelných společností nelze přehlednout a proto i v tomto týdnu přinášíme shrnutí vývoje akcií společností z tohoto odvětví. V průběhu týdne byly zveřejněny informace o možném prodeji státního podílu majoritnímu vlastníkovi společnosti Karbon Invest. Akcie OKD reagovaly na vývoj v průběhu týdne poklesem o 4,5 % a jejich závěrečný kurz je 283,6 Kč.

Růst ceny akcií Sokolovská uhelná pokračoval i v tomto týdnu a investoři měli možnost zhodnotit svoji investici o 4,4 %. Naopak rozhodnutí investovat v předchozím týdnu do akcií Severočeských dolů by nemělo pozitivní vliv na portfolio, neboť oproti Sokolovské uhelné nabídka táhla cenu těchto akcií dolů. Severočeské doly uzavíraly páteční obchodování 9 % poklesem na cenu 813 Kč.

Pravidelně se týdenní komentář RM-S snaží přinášet informace o akciích, které ačkoliv se nemohou v objemech obchodu rovnat tzv. blue chips, tak mohou být zajímavou investiční příležitostí. První za zmínku stojí akcie Veba textilní závody, které za týden posílily o plných 19,2 %. Dařilo se také akciím Starorol porcelán, když z ceny 235 Kč se jejich akcie „vyšplhaly“ na úroveň 280,20 Kč.

Nebylo by objektivní uvádět pouze pozitivní výsledky, tak tedy cena akcií Spolany klesla za týden o 13,6 % na hodnotu 83,50 Kč. Stejný trend byl charakteristický pro akcie Aliachemu, v tomto případě došlo k poklesu ceny o 12,7 %

Za pozornost investorů stojí informace o probíhající dobrovolné nabídce převzetí akcií Hotelu Forum a Hotelu Panorama, které navrhovatel vykupuje za cenu 750 Kč.

Vyjádřeno indexem PK 30 došlo k celkovému poklesu cen. Index v průběhu týdne klesl o 20 bodů na hodnotu 917 bodů. Celkově tak akcie na trhu RM-S v průběhu týdne oslabily o 2,1 %.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).