Hlavní navigace

Aukční rok 2006 ve znamení rekordů

(Praha 22. ledna 2007) - Výsledky aukčního domu Dorotheum, který letos slaví 300 let, překonaly v roce 2006 všechny předchozí rekordy. Samotné Dorotheum dosáhlo jen na aukcích ve srovnání s rokem 2005 nárůst celoročního obratu o téměř 30 procent, kdy se mu podařilo vydražit předměty za více než 80 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2004 byl dosažen nárůst dokonce až o 80 procent!

Sdílet

Nejdražším vydraženým dílem aukčního domu Dorotheum v roce 2006 se stala socha legendárního francouzského sochaře a Rodinova žáka Émila Antoina Bourdella, získaná do aukce na Ostravsku. Vyvolávací cena byla stanovena na 600 tisíc korun, při březnové aukci v Praze se ale vydražila za rekordní částku 4,7 milionu korun, což je cena srovnatelná s cenami děl stejného autora na aukcích v New Yorku a Londýně.

„Mnozí zahraniční analytici to připisují v první řadě výraznému nárůstu nových kupujících, kdy stále více lidí získává ztracenou důvěru v investování do uměleckých předmětů. Dalším důvodem je zvýšená poptávka způsobená přebytkem volných finančních prostředků a v nemalé míře pak na zvýšenou poptávku přímo reaguje nabídka uměleckých předmětů, kdy se na trh dostávají díla těch, co čekali na vhodné načasování prodeje,“ říká Mária Gálová ředitelka aukčního domu Dorotheum.

Podobné je to i v České republice, kdy celkový globální obrat na aukcích uměleckých předmětů vzrostl proti předchozímu roku až o 45%.

Prostředí aukcí už není tabu

I mezi obyvateli České republiky pomalu dochází k odstranění tabu, které prostředí aukcí považuje za výhradní záležitost bohatých. Na aukcích se totiž běžně draží díla již od několika tisíc korun. Stává se, že se mnohá díla prodají za vyvolávací cenu, která je vždy pod skutečnou hodnotou draženého díla. „Aukce tak nabízí transparentní a často velmi výhodný způsob investování do prověřených hodnot,“ doplňuje Maria Gálová.

Výjimečnost sezóny se projevila i v extrémně vysokých cenách dosažených u jiné kategorie, než u výtvarného umění, kde jsou ceny tradičně nejvyšší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).