Hlavní navigace

Američtí investoři převážně říkají: BUY

Přibližně polovina vlivných amerických investorů vidí v současné době na akciových trzích příležitost k nákupu. Jejich pozornost se zaměřuje zejména na region Asie a sektor energií.

Sdílet

„Podle ročního průzkumu agentury Bloomberg a LA Times přibližně 44 % domácností s příjmy ve výši 100 tis. USD či více považuje nyní situaci za vhodnou pro nákup akcií oproti 15 %, kteří nyní nejsou ochotní investovat,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Průzkum ukázal určité signály, že někteří Američané jsou připraveni přesunout část z objemu 3,5 biliónu USD „zaparkovaných“ ve fondech peněžního trhu na akciové trhy. Uvedená důvěra také indikuje, že tito investoři předpokládají omezený průnik dopadů finanční krize na akciové trhy, když doposud předmětná záležitost finančních obtíží a zpomalení americké ekonomiky vedlo k tomu, že finanční instituce a další firmy přestály toto složité období se ztrátami a writedowns v objemu 335 miliard USD.“

Na trhu existuje dostatek prostředků pro určité nastartování „akciové rally“ na podzim tohoto roku. V rámci průzkumu 40 % respondentů označilo jako nejlepší sektor energie na investici na 12 měsíců, 30 % investorů označilo odvětví zdravotnictví a léčiv, 22 % odpovědí bylo pro technologie a 15 % by uložilo prostředky do finančních služeb.

„Pokud srovnáme průzkum s minulým rokem tak pouze 4 % investorů jmenovalo finanční sektor jako nejlepší místo pro zainvestování. Na prvním místě bylo zdravotnictví, následováno energiemi a technologiemi,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Z hlediska regionálního zaměření investice, která by přinesla nejvyšší zhodnocení v průběhu následujících 12 měsíců, byla nejčastější odpověď Asie, stejně jako v minulém roce. Investování přímo do amerických aktiv se umístilo na 3. místě a druhý nejzajímavější region byl emerging markets.

„Akcie s mezinárodním zaměřením mohou být vhodnější investicí než přímo do amerických akcií z důvodu oslabování dolaru. Asijské měny v průběhu předchozího období zhodnocovaly vůči dolaru zejména z důvodu rostoucího přebytku obchodní bilance a investic ze zahraničí. Čínský yuan posílil o 18 % v posledních 3 letech, singapurský dolar je silnější o 21 % a thajský baht dokonce o 23 %. USD oslabil vůči EUR o 18 % v průběhu tohoto období,“ upřesňuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Oproti loňskému roku se potencionální investoři zaměřují především na alokaci svých fondů k investování a diversifikaci aktiv. Přibližně polovina respondentů předpokládá, že tento rok vydělá méně než v loňském roce a asi třetina dotázaných očekává stagnaci či oslabení hodnoty jejich nemovitostí v průběhu příštích 3 let.

„Mezi případnými americkými investory je v současné době dostatek střízlivosti a rozvahy. Uvědomují si skutečnou situace na trzích. Mohla by tedy opravdu být vhodná doba pro nákup akcií,“ dodává Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).