Hlavní navigace

Allianz pojišťovna apeluje jak na řidiče, tak rodiče - věnujte dětem nejen k zítřejšímu svátku větší bezpečnost na silnici – stále přibývá dětských dopravních nehod

[Tisková zpráva] Dopravní nehody se zraněními jejich účastníků, jsou vždycky velmi smutné. A pokud jsou mezi zraněnými děti, jsou o to ještě žalostnější. Přitom dopravních nehod s dětmi, ať už jsou v roli chodců, cyklistů, spolujezdců v autě, ale třeba jako nemluvňata na chodníku v kočárku, registruje Allianz pojišťovna zhruba dvě stovky ročně. A tato čísla se bohužel nesnižují, což je však do značné míry ovlivněno i tím, že se v Allianz neustálen zvyšuje počet pojištěných motoristů.

Sdílet

„V loňském roce jsme z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla evidovali 150 škod, kde byli mezi poškozenými nezletilé děti. Nejčastěji utrpěli úraz jako dopravované osoby ve vozidlech nebo jako chodci,“ uvádí Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace Allianz pojišťovny.

Bohužel častými viníky nehod, které končí těžkým zraněním, nebo dokonce tragicky, nejsou nezodpovědné děti, ale jejich rodiče, nebo jiní dospělí, kteří zanedbají povinné připoutání dítěte do zádržných systémů. Díky nedbalosti rodičů například skončil s doživotním těžkým postižením dnes tříletý chlapec, kterého jeho maminka, sama nepřipoutaná, držela jako kojence v náručí na zadním sedadle, místo aby jej připoutala do autosedačky. A takových případů jsou v hlášeních Allianz desítky.

Mezi nimi i tragédie mladých fotbalistů, které vezl jejich trenér po fotbalovém zápase domů. Na mokré vozovce dostalo auto v zatáčce smyk a narazilo do stromu. Dva chlapci na zadních sedadlech nebyli připoutáni a utrpěli těžká zranění hlavy a končetin – fotbal už si nikdy nezahrají. Poslední chlapec, který seděl na předním sedadle a řádně připoután, byl zraněn pouze lehce.

Určitě se vyplatí nepodceňovat i bezpečnostní výstroj, například cyklistickou helmu, která může zachránit život. Ve spisech Allianz je z poslední doby i nehoda řidiče, který po zaparkování vozidla otevřel dveře, aby vystoupil, bohužel právě v okamžiku, kdy ho míjela 15letá cyklistka. Ta po pádu na vozovku utrpěla středně těžké zranění hlavy, právě proto, že neměla ochrannou přilbu. V případech, kdy byla porušena povinnost mít ochrannou přilbu, nebo se připoutat, může pojišťovna přistoupit k sankci a například krátit pojistné plnění. „Můžeme k tomuto postihu přistoupit, ale pokud jde o zranění dítěte, pak plnění většinou nekrátíme. Povinnost totiž neporušily děti, ale jejich rodiče. A ti se celou událostí už nejvíce potrestali sami,“ dodává Pavel Novotný. 

Důležitá je také neustálá osvěta a výchova dětí k bezpečnému pohybu v silničním provozu, aby si vštípily základní pravidla, například že nemají přecházet před stojícím vozidlem. Takhle dvě nezletilé děti vběhly na přechod pro chodce před stojícím autobusem a srazilo je vozidlo jedoucí za ním. Dívka i chlapec utrpěli mnohočetné zlomeniny a měli velké štěstí, že řidič jel velmi pomalu. Obvykle nehody s tímto scénářem končí tragicky.

„Specifickou skupinu účastníků nehod pak tvoří mladiství ve věku 15 – 18 let, kteří utrpí zranění jako řidiči mopedů, cyklisté, nepřipoutaní spolujezdci a často zcela vědomě absolvují jízdu s kamarádem, který řídí pod vlivem alkoholu, drog, nebo bez řidičského průkazu,“ doplňuje Dana Strmisková, vedoucí týmu likvidace škod na zdraví.

Jednou z nehod, která zaměstnává likvidátory Allianz už několik měsíců, je neuváženost dvou mladíků, kteří usedli do auta řízeného kamarádem, nezkušeným řidičem. Ten navíc ne zcela bez alkoholu v krvi na mokré vozovce dostal smyk, vyjel na nezpevněnou krajnici a narazil do stromu.  Oba spolujezdci, kteří také nebyli připoutáni, utrpěli těžká zranění. Jeden z nich měl těžce poraněnou hlavu, druhý v důsledku zranění ochrnul a oslepl. Také další mladý motocyklista, který přecenil své síly a naopak se posilnil alkoholem, nezvládl svůj motocykl a upadl na vozovku. Nic závažného by se nestalo, kdyby neřízený motocykl nepokračoval v jízdě. Vjel na chodník, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení a poté do dětského kočárku, ve kterém sedělo batole. Naštěstí dítě utrpělo jen podlitiny na obou stehnech, babička, která kočárek vezla, byla s těžkými zraněními hospitalizována několik měsíců. Odškodnění za zdravotní újmy, ušlý výdělek, ztížení společenského uplatnění a další příspěvky se takto postiženým vyplácejí z povinného ručení léta, mnohdy doživotně a dosahují často i milionových částek.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).