Hlavní navigace

Allianz apeluje na motoristy: Jezděte bezpečně! Jezdci Formule 1 vám poradí, jak na to

[Tisková zpráva] rozsáhlých statistik Allianz pojišťovny, která je největší neživotní pojišťovnou a po celém světě už pojistila více než 50 milionů vozidel, vyplývá, že Velikonocemi každoročně začíná období, kdy výrazně vzrůstá počet závažných havárií.

Sdílet

I proto právě teď přichází Allianz s novými internetovými stránkami www.drivesafe­ly.allianz.com, kde propojuje vztah mezi bezpečností závodních tratí a bezpečností silničního provozu. Návštěvníci a fanoušci závodů Formule 1 na nich mohou najít  aktuální videa, zprávy ze závodů i obrázky s odborným výkladem a z pohledu bezpečnosti sledovat celkové dění ve Formuli 1.

"Myslíme si, že právě nyní je důležité zvýšit povědomí o bezpečnější jízdě, protože duben a květen jsou měsíci, kdy je na silnicích zraněno nebo usmrceno nejvíce lidí,“ uvedl Christoph Lauterwasser, generální ředitel Allianz Centra pro technologie  (AZT), které již 40 let podporuje rozvoj nových technologií a bezpečnostních opatřeních, jejichž cílem je snížit počet smrtelných úrazů při dopravních nehodách. Vždyť na celém světě umírá každý den při dopravních nehodách více než 3200 lidí a asi 130 tisíc jich je vážně zraněno.

Mezinárodní statistiky ukazují jasný nárůst úrazů z dopravních nehod na jaře a jejich počet pak vrcholí v pozdním létě. Naopak v zimních měsících bývá sice také vysoký počet dopravních nehod, ale s mnohem nižším počtem zranění. Je to zejména tím, že mnozí řidiči nechají raději svůj automobil za nepříznivého počasí v garáži.

„Podobný trend zaznamenáváme i v České republice, loni jsme v zimních měsících evidovali kolem 40 nehod s těžkými či smrtelnými zraněními, v dubnu a květnu jich byl už dvojnásobek,“ uvedl Libor Beran, metodik likvidace pojistných událostí z autopojištění Allianz pojišťovny. Letošní rok, zejména díky ne zcela klasickému průběhu zimy se suchým a slunečným počasím, přinesl zvýšený počet nehod se zraněními o něco dříve, již v březnu se jejich počet přehoupl přes padesátku a nárůst pokračuje. „Bohužel počet hlášení je již k polovině tohoto měsíce srovnatelný jako za celý loňský duben a to jsou tradičně nejkritičtější dny svátků, kdy vyjedou snad všichni motoristé, teprve před námi,“ doplňuje Libor Beran.

Do loňských velikonočních statistik se zapsala i nehoda obou rizikových účastníků – svátečního jezdce a motorkáře. Při pondělním návratu z chaty nedal 86letý řidič při odbočování vlevo přednost v jízdě motocyklu, který jel po hlavní, ale velmi nepřiměřenou rychlostí. Střet byl hodně tragický – došlo při něm k úmrtí obou řidičů, těžkému zranění mladé spolujezdkyně na motorce a lehkým zraněním dvou spolucestujících seniorek v automobilu.  Ač od nehody uplynul rok, léčení zraněné spolujezdkyně na motorce stále ještě probíhá a milionové náklady na její léčbu narůstají. Stejně jako v případě dalšího 23letého mladíka, který si loni s kamarádem vyjel na první jarní projížďku. Bohužel potkali 64letého řidiče, který jim nedal přednost v jízdě. Řidič motorky zemřel, mladík utrpěl těžký úraz s trvalými následky, odškodnění bude mnohamilionové. 

Od roku 2010 jsou témata týkající se bezpečnosti silničního provozu v Allianz ještě více propojena s Formulí 1, jejímž partnerem Allianz je. Proto pojišťovna právě před kritickými měsíci na silnicích spustila své nové internetové stránky www.drivesafe­ly.allianz.com.

"Pokud budou řidiči lépe informování o rizicích na silnici, budou jezdit bezpečněji, což v konečném efektu znamená méně nehod i méně zraněných,“ dodává Christian Deuringer, ředitel firemní značky Allianz SE. Bezpečnost silničního provozu je pro Allianz zásadní otázkou a pokud všichni motoristé budou mít přístup k informacím o bezpečnosti a budou je sdílet, mohou se jejich aktivním zapojením ještě výrazněji posílit vazby mezi bezpečností v F1 a každodenní bezpečností řidičů na celém světě. Na nových webových stránkách mimo jiné totiž řidiči z týmu partnera Allianz MERCEDES GP PETRONAS udělují svá soukromá doporučení k odpovědnému chování za volantem. Například Nico Rosberg se řídí heslem, že řídit bezpečně může pouze řidič, který je fit. Takže pokud se tak po Velikonocích cítit nebudete, za volant určitě nesedejte.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).