Hlavní navigace

Akciové zemětřesení. Proč banky i developeři padají a telekomunikace či energetika roste.

Propad akciového trhu v uplynulém týdnu má na svědomí negativní sentiment institucionálních investorů k rizikovějším aktivům. Americká hypoteční krize vznikala postupně několik posledních let. Těžko tedy čekat, že se vyřeší během několika týdnů nebo měsíců. Problém vznikl díky tomu, že velmi nízké americké úrokové sazby na začátku desetiletí umožňovaly snadnou dostupnost hypoték i méně bonitním klientům. Mnoho vody mezitím uplynulo a díky zvyšující se inflaci vzrostla základní úroková sazba FEDu až na 5,25%. Úroková míra je vlastně cena peněz a má zásadní dopad na ceny hypoték, proto se do problémů dostala řada investorů. Celkový efekt je umocněn provázaností globální ekonomiky a má dopad především na bankovní tituly a developery. K těm se v současné době investoři staví zády.

Sdílet

Velmi hektické bylo poslední týden obchodování zvláště s Erste Bank, která se na trhu RM SYSTÉM propadla až ke čtvrtečním 1 150 Kč. V porovnání s minulým měsícem poklesl kurz akcie o více jak 400 Kč. Propad není dán fundamentální situací podniku (P/E kolem 12, P/BV 1,7, čistý zisk za prvních devět měsíců je 838 mil. EUR), ale jak již bylo řečeno negativním sentimentem obecně k finančním institucím. Tomuto pomohlo ještě snížení investičního doporučení od Merrill Lynch.

Erste Bank sice také odepsala část aktiv uložených v rizikových hypotékách, ale v porovnání s jinými subjekty se jedná spíše o drobné. Během týdne titul oslabil o 8,2% a uzavřel na 1 207 Kč.

Komerční banka projevuje větší rezistenci vůči prodejům, přesto její kurz také klesal a zastavil se těsně nad hodnotou 4 000 Kč. V pátek bylo obchodování mírně optimistické a titul mírně posílil k uzavíracím 4 064 Kč.

Podobně reagoval realitní sektor. Orco propadlo o 8,2% na 2 350 Kč. ECM dokonce o 13,7% na 1 243 Kč.

Klidnější průběh mělo obchodování s akciemi ČEZu a Telefónicy O2. ČEZ posílil o 3,3% na 1 373 Kč a Telefónica O2 o 1,6% na 556 Kč.

Deutsche Telekom kopíroval vývoj telekomunikačního sektoru a uzavřel týden růstem o 3,2% na 402,40 Kč. Poprvé od uvedení na trh RM-SYSTÉM překonal psychologickou hranici 400 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).