Hlavní navigace

Akcie Tatry přinesly zajímavé zhodnocení

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 19.1. do 23. 1. 2004

Sdílet

Nadšení majitelů akcií Unipetrolu ochladilo v tomto týdnu rozhodnutí o redukci počtu společností, které se budou účastnit privatizace této společnosti. S tímto rozhodnutím spojené obavy účastníků trhu o nižší ceně akcie v rámci případného povinného odkupu od minoritních akcionářů, resp. povinné nabídky převzetí poslaly cenu akcie v průběhu druhé poloviny týdne až na 65 Kč za akcii. Akcie Unipetrolu tedy během posledního týdne ztratily 6,9 % ze své hodnoty a páteční obchodování uzavíraly na ceně 66,60 Kč.

Z ostatních „blue chips“ se akcie Philip Morris ČR v průběhu týdne dostaly na maximum 15 900 Kč a stále se přibližují ceně 16 tis. Kč. Komerční banka v tomto týdnu stagnovala a její aktuální cena je 2 585,60 Kč. ČEZ ohlásil, že se mu podařilo ovládnout Škodu Praha, cena akcií ČEZ však během týdne stagnovala. Závěrečný kurz z páteční aukčního obchodování na RM-S je 150,10 Kč.

Pouštní speciály Tatry sice v letošní dakarské rallye nedosáhly na stupně vítězů, přesto se akciím výrobce těchto nákladních automobilů velmi daří. Kurz akcií Tatry se 13 % týdenním růstem dostal na hranici 50 Kč. Pro zajímavost počátkem prosince loňského roku bylo možné akcie Tatry nakoupit na trhu RM-S za cenu cca 35 Kč, za necelé dva měsíce tak bylo možné zhodnotit tuto investici o více než 40 %. Skutečnost, že se nejedná o růst vyvolaný několika obchody s omezeným počtem akcií potvrzuje výše a četnost denních objemů obchodů s akciemi Tatry. Ty se obvykle pohybují v řádu tisíců kusů, resp. statisíců korun.

Vyjádřeno indexem PK 30 posílily tento týden ceny akcií na RM-S o 1,2 % a závěrečná hodnota indexu PK 30 je 976,5 bodu.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).