Hlavní navigace

AAABYTY.CZ: Letošní rok zůstává ve znamení nízkých nárůstů cen nemovitostí – výjimek je jen několik

Pouze o pět procent se v průměru za prvních devět měsíců zvýšila cena bytů v České republice. V případě menších lokalit a regionů je podle analýzy největší realitní kanceláře AAABYTY.CZ nárůst v průměru dokonce na úrovni jednoho procenta. U rodinných domů je průměrné navýšení cen v horizontu šesti procent. Výrazně ale stoupá poptávka po stavebních parcelách. Za celou republiku se cenový nárůst vyšplhal až na devět procent.

Doba čtení: 11 minut

„Z naší analýzy jasně vyplývá, že za malými cenovými nárůsty v případě bytů stojí především větší cenové propady mezi velkými a malými městy, kde o byty není až takový zájem. To se ovšem stejně tak promítá do šestiprocentního nárůstu cen rodinných domků, u nichž je poptávka tlačena právě mladšími ročníky v malých městech. U stavebních parcel je zdůvodnění jednoznačné: jde o vysokou poptávku napříč regiony,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Žádné cenové šoky se podle odborníků nedají očekávat ani do konce letošního roku. V případě bytů půjde o další nárůsty jen v horizontu dvou až tří procent. Co se týče rodinných domů, je odhadovaný cenový nárůst na stejné úrovni. Větší navýšení se tak dá očekávat opět jen u stavebních parcel – v celorepublikovém průměru se předpokládá nárůst do konce roku o dalších osm procent.

Vybrané oblasti České republiky jsou seřazeny abecedně:

BRNĚNSKO

Z pohledu investičních příležitostí se jako zajímavý region jeví druhé nejlidnatější město České republiky – Brno. Od počátku roku zde ceny stouply o 10 procent. Podle odborníků žene ceny vzhůru hrozba deregulace nájemného od ledna příštího roku. V některých částech moravské metropole by se totiž nájemné mohlo zvýšit až o 40 procent.

„Do konce roku předpokládáme zvýšení cen v průměru do hranice dalších 10 procent. Jiná situace je u rodinných domků. Zde jsme od počátku roku zaznamenali stagnaci a trend se nezmění ani do konce prosince. Navíc velké novostavby drahých rodinných domků se i velmi špatně prodávají,“ vysvětlil Martin Ďuriš, manažer brněnské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Naprostý nedostatek stavebních parcel je podle studie realitní kanceláře AAABYTY.CZ hlavním důvodem velkého vzestupu cen pozemků. Ty se od letošního ledna zvýšily o dvacet procent. Do konce roku se očekává zvýšení ještě o dalších pět až deset procent.

„Největší poptávku registrujeme po bytech v cihlové zástavbě blízko centra města. Dobře se prodávají i panelové byty – zde je však podmínkou odpovídající cena. U rodinných domků jde především o původní zástavbu s velkým pozemkem,“ shrnul Martin Ďuriš, manažer brněnské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

ČESKOBUDĚJOVICKO

Obavy z růstu cen a další deregulace nájemného stojí za 9,6procentním nárůstem cen bytů v Českých Budějovicích. U rodinných domů k nijak dramatickému vzestupu nedošlo – ceny se zvedly v průměru o 4,5 procenta. Za nepoměrem ve zvýšení cen stojí především mnohem nižší poptávka po domech oproti bytům a také masivní developerská výstavba rodinných domků.

„Růst cen bytů i rodinných domků si do konce roku udrží své tempo. Na dračku půjdou samozřejmě byty v osobním vlastnictví. U rodinných domků se už specifikuje největší zájem obtížně. K důležitým kritériím patří technický stav a cena. U pozemků je největší poptávka po lokalitách do 25 kilometrů od Českých Budějovic a o rekreační oblasti,“ podotkla Vladimíra Svobodová z českobudějovické pobočky AAABYTY.CZ.

Vzhledem k možné další výstavbě se zvýšily i ceny pozemků. V prvních devíti měsících bylo zaznamenáno zvýšení až o šest procent. Důvodem cenového nárůstu jsou především investice finančních prostředků a jejich téměř bezrizikové zhodnocení v budoucnu. Do konce roku se podle Svobodové udrží stabilita cenového nárůstu.

KARLOVARSKO

Karlovarský region patří z hlediska celé České republiky k dlouhodobě nejdražším – hlavně díky kupní síle ruské komunity, která si lokalitu oblíbila. Ceny v kraji loni prudce rostly, letos spíše stagnují – konkrétně v Karlových Varech. V Chodově a Sokolově se letos ceny zvýšily, a to v průměru o pět procent.

„Cenovou stagnaci odůvodňujeme především poměrně nízkou koupěschopností obyvatel nejmenšího kraje v Česku, závislostí na jediném velkém zaměstnavateli – Sokolovské uhelné – a poměrně velkou mírou nezaměstnanosti v kraji. V Karlových Varech také určitou zkažeností trhu nemovitostí a závislostí na koupěchtivosti rusky mluvící komunity, která sice vyhnala ceny do astronomických sfér, avšak nezaručuje pravidelný obrat v požadovaném objemu,“ uvedl Jindřich Pěč, vedoucí karlovarské pobočky AAABYTY.CZ.

Největší zájem v regionu je o byty střední velikosti 2+1 a 3+1 s obytnou plochou do 60 metrů čtverečních. Co se rodinných domů týče, největší zájem je o menší domky v okrajových částech měst či ve vesničkách s dobrou dostupností do někdejších okresních měst.

„Ani výhled nepředpokládá významnější posuny v cenách bytů, pozemků či jiných nemovitostí – v nejsilnějších lokalitách půjde za celý rok 2007 o nárůst maximálně deset procent,“ shrnul Jindřich Pěč, manažer karlovarské pobočky AAABYTY.CZ.

KRÁLOVÉHRADECKO A PARDUBICKO

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji vzrostly ceny nemovitostí za prvních devět měsíců letošního roku o pět až 20 procent. V obou regionech je zaznamenatelný nedostatek bytů – poptávka výrazně převyšuje nabídku. Podobná situace je i u rodinných domů ve velkých městech – v tomto případě však ceny stagnují.

„V krajských městech je nedostatek volných rodinných domů. Spousty lidí chtějí bydlet v domku a přitom zůstat ve městě. Nechtějí ale do okrajových satelitů,“ vysvětlil manažer královéhradecké pobočky Pavel Tichý.

Mírně vzrostly ceny stavebních pozemků. I těch je totiž v regionu nedostatek – volné parcely skupují developeři. Obecně je ve východočeském regionu největší poptávka po bytech v osobním vlastnictví v cihlových domech, nejlépe v centrech měst, a také po rodinných domech ve vzdálenosti do pěti kilometrů od center či přímo ve městech. Naopak nejméně jdou kvůli vysoké ceně na odbyt příliš drahé luxusní byty a také levné domky k rekonstrukci. Lidé totiž chtějí rovnou bydlet.

„Ceny nemovitostí ve východních Čechách by příliš růst neměly. Očekáváme růst cen v intervalu pěti až 10 procent – a to je skutečně maximum,“ shrnul manažer královéhradecké pobočky Pavel Tichý.

LIBERECKO

Trh s nemovitostmi v Libereckém kraji byl letos jedním z nejvíce rostoucích v celé republice. Za letošních prvních devět měsíců se ceny nemovitostí ve městech libereckého regionu zvýšily až o 30 procent. Ceny rodinných domů na atraktivních místech rostly o 15 až 20 procent. Kupce nejvíce zajímá dobrá adresa a dostatek pracovních příležitostí.

„Růst cen je tažen malou nabídkou bytů. Náš kraj je na posledních místech ve výstavbě nových bytů z celé republiky. Staré byty se cenou chtějí přibližovat cenám nově postavených, což celkově tlačí na růst hodnoty,“ zdůvodnil Luboš Koutník, vedoucí liberecké pobočky AAABYTY.CZ.

Podobně jako ceny bytů se vyvíjely i ceny pozemků – i zde ale kupující hledají hlavně dobrou adresu a dopravní dostupnost a připravené zasíťování parcel. Co se týče rodinných domů, největší poptávka je po menších nemovitostech s parcelami do tisíce metrů čtverečních. Ceny nemovitostí obecně by však v regionu už neměly nadále plošně narůstat.

„Ceny bytů už výrazně neporostou, ale na zajímavých adresách se zvyšující trend udrží ještě další léta. Naopak příliš velký zájem mezi potenciálními kupci není o velké dvougenerační byty na velkých sídlištích či byty v přízemí a ve špatných lokalitách. Kupci se moc nehrnou ani do vzdálených a odlehlých míst v kraji,“ uzavřel Koutník.

OLOMOUCKO

Na Olomoucku rostly ceny nemovitostí v poslední době tak vysokým tempem, že letos již spíše stagnují. Rovněž zde je největší zájem o byty v cihlové zástavbě o velikosti 1+1 až 3+1 a také o levnější rodinné domy a kvalitní stavební parcely.

„Ceny bytů, pozemků i rodinných domů v období leden až září stagnovaly a nedošlo k žádnému dramatického nárůstu ani poklesu. Je to dáno tím, jak prudce ceny poslední dobou narůstaly. Logicky narazily na své maximum vzhledem k reálné koupěschopnosti poptávajících. Ani do konce roku už ceny nijak dramaticky neposkočí a budou se držet na současné hranici,“ upřesnil Igor Kohut, manažer olomoucké pobočky AAABYTY.CZ.

Olomoučtí makléři v poslední době zaznamenávají zvýšenou poptávku po novostavbách a také po pozemcích pro výstavbu rodinných domků, které jsou umístěny v lokalitách s dobrou dostupností do center měst.

OSTRAVSKO

Městům na Ostravsku se v poslední době daří, což se projevuje i v nárůstu cen nemovitostí v regionu. Za prvních devět měsíců letošního roku se ceny bytů zvedly o 35 procent, u rodinných domů činil nárůst 10 procent. V kraji vzniká mnoho nových pracovních příležitostí, které doprovázejí masivní příliv investorů. Také kvalita bydlení se zvyšuje. Ceny atraktivních bytů v centrech měst se proto již blíží cenám novostaveb rodinných domů.

„Lidé tak stále častěji volí koupi pozemku pro stavbu vlastního rodinného domu. Často se ale zákazníci nechají zlákat reklamou stavebních firem, které nabízejí domek za 1,5 milionu. Během jednání a plánování pak vyjde najevo, že v ceně není započítána základová deska a jiné komponenty, takže se cena v konečné fázi třeba zdvojnásobí,“ uvedl Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Velký zájem je o byty všech kategorií, na trhu chybějí hlavně menší byty. Mírně rostly i ceny rodinných domů – majitelé kvalitních staveb mohou slušně vydělat na jejich pronájmu, hlavně v blízkosti průmyslových zón. Zájem je též o stavební parcely. Naopak téměř minimální poptávka je po nestavebních pozemcích, například orné půdě.

„Do konce roku počítáme s již trochu mírnějším růstem cen, než tomu bylo doposud. Někteří majitelé nabízeli své byty v Ostravě či ve Frýdku-Místku za astronomické částky, ale zjistili, že i zde je určitý cenový strop,“ poznamenal Martin Ďuriš.

PLZEŇSKO

V plzeňském regionu letos zatím ceny nemovitostí příliš nerostly – za leden až září se ceny bytů zvedly o pouhé jedno procento, u rodinných domů šlo o dvouprocentní nárůst.

„Nejmenší zájem je tradičně o dvougenerační rodinné domy a stará venkovská stavení – usedlosti v ceně nad tři miliony korun,“ popsala manažerka plzeňské pobočky AAABYTY.CZ Monika Piroháčová.

Naopak největší zájem je o menší rodinné domy s dispozicí maximálně 4+1 a s cenou do 2,5 milionu korun. U bytů jde o cihlovou zástavbu a dispozici do 3+1. Pro příští měsíce plzeňští makléři očekávají jen pomalejší nárůst cen – maximálně na úrovni jednoho procenta.

PRAHA A OKOLÍ

V průměru devítiprocentní nárůst cen nemovitostí se stal typickým pro českou metropoli. Změna ceny se týká především cihlové zástavby v centru a širším centru. Populární jsou lokality jako Žižkov, Vinohrady, Troja, horní Vršovice či Michle. Naopak panelová sídliště na okraji Prahy v posledních dvou až třech měsících zaznamenávají stagnaci.

„Jiná je situace v případě rodinných domků, u nichž jsme za prvních devět měsíců roku zaznamenali nárůst v horizontu pouhých dvou procent. Jejich cena – konkrétně v případě lokalit za Prahou – je přitom srovnatelná s cenami novostaveb. Co se týče cen stavebních pozemků, kterých je zřejmý nedostatek, registrujeme nárůst až o 11 procent,“ upřesnil ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Do konce roku může cena cihlové zástavby vzrůst ještě o zhruba tři procenta. V případě panelových sídlišť se očekává v příštích třech měsících stagnace až pokles o zhruba dvě procenta.

„Největší poptávka v Praze je po takzvaných startovacích bytech o rozloze zhruba 55 metrů čtverečních a ceně do 2,5 milionu korun. V případě rodinných domků hraje prim jednoduchá dostupnost do centra města a cena do šesti milionů korun. U pozemků očekáváme zvýšení cen ještě o pět procent,“ shrnul ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

STŘEDNÍ ČECHY

Ceny bytů poměrně prudce rostly i ve Středočeském kraji. Například v kladenském regionu se hodnota nemovitostí podle jejich typu zvýšila o 20 až 30 procent – mnohem rychleji rostly ceny bytů než rodinných domů. Jejich cena ve většině případů stagnovala. Ceny bytů o velikosti 1+1 se blíží milionu korun, u bytu 3+1 se ceny vyšplhaly na 1,7 až 1,9 milionu korun.

„Je patrné, že ceny bytů rostly poměrně vysokým tempem. V tuto chvíli však dosahují maxima, za které jsou potenciální kupci ještě ochotni a schopni koupit. Banky, které na začátku roku poskytovaly hypotéky na základě odhadu smluvního znalce téměř bez problémů, dnes mají problém s jeho nedostatečností. Pro kupujícího je proto velice důležité nepočítat jen s penězi z hypotečního úvěru, ale mít naspořené alespoň částečně i vlastní prostředky na financování nemovitosti,“ popsal situaci Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Navýšení cen je dáno velkou poptávkou, která v současnosti několikanásobně převyšuje nabídku. V případě města Kladna se ceny přibližují cenám v okrajových částech metropole a kopírují jejich růst.

ÚSTÍ NAD LABEM

Rovněž v Ústeckém kraji ceny nemovitostí za prvních devět měsíců letošního roku mírně vzrostly – v průměru o pět procent. Také zde jsou nejžádanější menší cihlové byty v osobním vlastnictví a levnější rodinné domy. Lidem z Ústecka se stále vyplatí kupovat byty i za účelem uložení peněz.

„Kupující mají chuť investovat do bytů a následně je pronajímat, což je v našem kraji vzhledem k průměrné výši kupní ceny bytů ideální, protože jim nájemné pokryje náklady spojené s hypotékou,“ popsala trendy vládnoucí na Ústecku šéfka tamní pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ Kateřina Bilská. Průměrný byt 2+1 se na Ústecku dá pořídit zhruba za 450 tisíc korun.

Analýzy z Ústeckého kraje předpokládají, že cena bytů v regionu vzroste do konce roku asi o osm procent. U rodinných domů očekávají nárůst na úrovni pěti procent.

ZLÍNSKO

Malý pohyb cen v letošním roce zaznamenal realitní trh ve Zlínském kraji. Zde ceny bytů, pozemků i rodinných domů spíše stagnovaly. Jedinou výjimkou jsou rekreační objekty, po kterých se zvýšila poptávka, a ceny těchto nemovitostí tak šly mírně nahoru.

Ve Zlínském kraji je největší zájem o cihlové byty 1+1 a 3+1, stavební parcely a levnější domky.

„Častěji se také, tak jako i jinde v republice, setkáváme s klienty, kteří považují koupi bytu za dobrou investici a byt dále pronajímají. Dále je poptávka po jednogeneračních domech, a to hlavně před rekonstrukcí. Naopak jen velmi ojedinělý zájem je o dvougenerační domy a zahrady a pozemky, které nejsou určeny k bytové výstavbě,“ upřesnila Ludmila Lorencová, manažerka zlínské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.