Hlavní navigace

Jak zapsat nemovitost na katastrální úřad

Sdílet

Jestliže se stanete vlastníkem nemovitosti nebo vám vzniká právo k nemovitostem, ze zákona, ale také především k vlastnímu prospěchu, jste povinni tuto skutečnost ohlásit na katastru nemovitostí. Podle zákona na to máte lhůtu 30 dní.

Katastr nemovitostí je databáze nemovitostí na území České republiky. Najdete v něm soupis geografickýchpolohových určení nemovitostí včetně práv a povinností zapsaných k jednotlivým pozemkům a nemovitostem. Katastr by tam měl sloužit především k právní ochraně vlastníků nemovitostí při občanskoprávních nebo jiných právních sporech. Využívá se také k daňovýmpoplatkovým účelům.

Kdy žádat o vklad na katastr

  • Při prodeji či koupi nemovitosti
  • Pokud nemovitost darujete nebo jste obdarováni
  • Při uložení zástavního práva při sjednávání hypotéky
  • Při vzniku věcného břemene

Právě až vkladem do katastru nemovitostí vznikají nebo zanikají práva (např. vlastnické právo, zástavní právo, předkupní právo apod.) k jednotlivým pozemkům nebo nemovitostem. Z toho například vyplývá, že majitelem nemovitosti se nestanete zaplacením ceny nemovitosti, ale až zápisem do katastru nemovitostí.

Jak se zapsat na katastru nemovitostí

Do katastru nemovitostí můžete provést zápis hned několika způsoby. Nejjednodušší způsob je zapsat se do katastru pomocí online aplikace, kterou můžete vyplnit přímo na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Katastrální úřad nabízí další možnosti zápisu:

  • Elektronicky
  • Osobní návštěvou úřadu
  • Zasláním listinného formuláře pomocí poštovních služeb

Jak sledovat změny v katastru nemovitostí

O některých změnách ohledně zápisu vaší nemovitosti by vás měl dopisem informovat sám katastrální úřad. Pokud se nicméně stanete obětí podvodu, je pravděpodobné, že dopis k vám ani nepřijde. Přitom právě v takových momentech je čas zásadním faktorem. Pokud se nerozhodnete si nemovitosti kontrolovat sám, máte možnost si na za pár haléřů na den zakoupit online denní kontrolu vašich pozemků a staveb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).