Hlavní navigace

Jak lze nahlížet do katastru nemovitostí

Sdílet

Pokud někdy budete kupovat byt, určitě budete chtít nahlédnout do katastru nemovitostí. Naleznete tam veškeré důležité informace o nemovitosti. Kdo je jejím aktuálním vlastníkem nebo například zda na ní nejsou uvalena věcná břemena nebo zástavy.

Nejjednodušeji lze nahlížet do katastru nemovitostí přes online aplikaci, kterou nabízí samotný katastrální úřad. Aplikace je volně přístupná z jejich webových stránek, není k ní potřeba registrace a je zdarma. Nicméně některé její funkce jsou omezeny. Není například možné přes aplikaci získat výpis z katastru.

Funkce online aplikace:

  • Vyhledání parcely
  • Vyhledání domu nebo bytové jednotky
  • Vyhledání řízení
  • Zobrazení mapy

Získat výpis z katastru nebo provést zápis nebo jiné změny lze buď přímo na katastrálním úřadu, nebo elektronicky přes online přístup. V takovém případě, si už ovšem musíte sjednat placený účet.

Sledování změn v katastru nemovitostí

Pokud již vlastníte nemovitost, do katastru už zřejmě moc nahlížet nebudete. I když byste měli. Podvody s nemovitostmi jsou stále častější a pravidelná kontrola vám může zachránit majetek. Od ledna 2015 totiž bude platit, že za směrodatný se považuje zápis v katastru. A pokud jej někdo změní bez vašeho vědomí, je docela možné, že po nějakém čase nemovitost již zpět nezískáte.

Spíš než bránit je lepší takovým podvodům předcházet. A to pravidelnou kontrolou vašich nemovitostí. Nahlížet do katastru můžete pravidelně sami, ale jde to i jinak. Doslova za pár haléřů denně si můžete objednat hlídací službu, která to udělá za vás. Vaše nemovitosti tak budou kontrolovány denně a jakoukoliv změnu se okamžitě dozvíte. Díky čemu máte čas reagovat a nestanete se obětí podvodu.

Zjistit více o hlídání katastru

TIP: Online odhad nemovitosti

Přemýšlíte o koupi nebo prodeji nemovitosti? Zjistěte reálnou cenu díky bezplatné online kalkulačce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).