Hlavní navigace

P2P půjčky - půjčky od lidí

Sdílet

Na českém finančním trhu se začíná rozmáhat spotřebitelsky velmi zajímavý trend. Jsou jím takzvané P2P půjčky neboli půjčky od lidí. Banky a ostatní nebankovní instituce nemají přitom v procesu těchto půjček místo.

Půjčit si peníze od úvěrové společnosti, dříve znamenalo určitou jistotu. Naproti tomu v dnešní době, kdy půjčky může poskytovat prakticky kdokoliv, to pro spotřebitele již tak výhodné být nemusí. Nejen, že úrokové sazby jsou stále velmi vysoko, ale také smluvní podmínky některých poskytovatelů krátkodobých úvěrů jsou v tak otřesném stavu, že vláda musí vydat další novelu zákona, aby se dosáhlo vyšší ochrany spotřebitelů.

Takové tržní prostředí uvolňuje místo novým nápadům. Jedním z nich jsou stále populárnější půjčky od lidí. Vše je postaveno ne velmi jednoduchém až skoro geniálním principu. Lidé co si potřebují půjčit peníze, vloží online poptávku a lidé, co naopak peníze mají a chtějí je bezpečně investovat, vloží nabídku. Na jednu půjčku se tak skládá několik lidí.

Úrok u P2P půjček

Jedna z největších výhod P2P půjček je individuální nastavení výše úroku. Tady vám nikdo neříká, kolik vás bude úvěr stát, jste to vy, kdo určuje maximální výši úroku. Samozřejmě je nutné nastavit rozumnou míru. Pokud vkládáte žádost o úvěr a zvolíte příliš nízký úrok, investoři nebudou ochotni vám své peníze svěřit a nezískáte tedy dostatek financí.

Někdy tam může být lepšízvolit raději vyšší úrok a nechat investory ať se sami vyřadí. Kromě žadatele totiž rozhodují o úrokové míře také věřitelé. Systém, ne nepodobný reverzním kaucím, poté automaticky začne upřednostňovat ty potenciální investory s nejnižším úrokem, dokud se nenastřádá požadovaná částka. Výsledná úroková sazba u půjčky se poté vypočítá jako průměr všech nabídek.

Jak zažádat o P2P půjčku

Požádat půjčku od lidí je stejně jednoduché, jako je tomu u všech online finančních produktů. Stačí si vybrat společnost a vyplnit kontaktní formulář s poptávkou po půjčce. Vše ostatní vyřídí poskytovatelé P2P půjček. Samotný proces získání půjčky může být ovšem trochu delší, než na co jsou spotřebitelé zvyklý u nebankovních půjček.

V tomto případě se totiž musí počkat na dostatek investorů a to můžete trvat i několik týdnů. Půjčky od lidí jsou tak vhodné především pro ty klienty, kteří chtějí levnější půjčku, ale mají dostatek času si na ni počkat.

Podívejte se na P2P půjčky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).