Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéky 2019

V 90. letech byly první hypotéky dostupné jen málokomu. V průběhu dalších let se nabídka hypoték postupně rozšířila a zlepšila tak, že si vlastní byt mohl koupit téměř každý. V posledních letech se situace opět mění v neprospěch lidí a dostupnost hypoték se neustále snižuje. Za přísnými podmínkami stojí Česká národní banka.

Není tomu tak dlouho, co o hypotéku úspěšně žádaly tisíce zájemců. Dnes se počet zájemců snižuje. Stále méně jich totiž splňuje přísné podmínky pro získání hypotéky. Česká národní banka přitvrzuje a v roce 2019 na hypotéku dosáhne ještě méně lidí než letos. Za poslední dva roky došlo ke změnám, které mají za následek úbytek nových žádostí o úvěr na bydlení.

Získání hypotéky je těžší od roku 2016

České národní bance se nelíbilo, že hypotéku mohli získat i lidé s nižšími příjmy. První krokem proto bylo zrušení 100% hypoték na podzim v roce 2016. Na jaře 2017 už bylo doporučeno bankám, aby poskytovaly maximálně 90% hypotéky. Získat hypotéku ve výši 80 – 90 % LTV však bylo omezeno také. 

ČNB tímto krokem chtěla donutit, aby banky neposkytovaly půjčku na bydlení lidem bez vlastních úspor. Jenomže Češi si poradili. Chybějící peníze prostě pokryli jiným úvěrem. ČNB se sice tento postup nelíbil, ale zákon tuto možnost nezakazoval.

ČNB zavedla nová kritéria

V polovině letošního roku však ČNB zavedla nová opatření, která získání hypotéky ještě více omezila. Bankám doporučila sledovat dva nové ukazatele – DTI a DSTI. DTI znamená “debt to income” a jedná se o celkovou výši dluhů vůči čistému příjmu zájemce, který nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. DSTI znamená “debt service to income” a znamená to podíl splátky dluhu vůči čistému měsíčnímu příjmu, který nesmí být vyšší než 45 %.