Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéky 2017

Hypotéky v příštím roce čeká hned několik změn. A začaly již na konci roku 2016, kdy 1. prosince vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru a změna týkající se daně z převodu nemovitosti. Dosud neměly hypotéky žádnou zákonnou úpravu. To se nyní změnilo a novela zákona přináší řadu změn, které se týkají právě hypoték.

Banky se novely zákona okamžitě chytly a tvrdí, že jim přinese dodatečné náklady. To znamená, že po několika letech se pravděpodobně zastaví pokles úrokových sazeb a začnou se pomalu zvyšovat. Vzhledem ke konkurenčnímu boji se však neočekává žádný výrazný nárůst.

Předčasné splacení hypotéky zdarma

Poměrně zásadní úpravou, která hypotečním bankám zasáhne do činnosti, je pasáž týkající se možnosti předčasného splacení hypotéky. Podle novely zákona může dlužník každý rok uhradit až 25 % jistiny bez poplatku. Bez sankcí je již možné splatit celý hypoteční úvěr také v průběhu fixace v případě závažných životních situací (vážná nemoc, úmrtí, invalidita). Omezeny byly také výše sankcí při pozdním splácení hypotéky.

Konec stoprocentních hypoték

Následující změny nesouvisí se novelou zákona, ale jsou stejně zásadní. Ještě nedávno bylo možné zažádat si o hypotéku ve výši 100% hodnoty kupované nemovitosti. To již není možné. Česká národní banka se domnívá, že by 100% hypotéky mohli v budoucnosti přinést zásadní ekonomické problémy, a proto hypotéčním bankám důrazně doporučila, aby poskytovala nejvýše 95% hypotéky a v roce 2017 90% hypotéky. Pro kupující to znamená, že musí mít zajištěno 5 až 10 % z celkové částky prostřednictvím vlastních zdrojů.

Změna plátce daně z převodu nemovitosti

Od 1. listopadu bude daň z převodu platit ten, kdo nemovitost nabývá, což je kupující. To znamená narůst cen nemovitostí, protože nelze počítat s tím, že prodávající začnou nemovitosti zlevňovat s ohledem na peněženku kupujícího. Obzvláště nyní, kdy poptávka po koupi značně převyšuje nabídku.

Problém může vzniknout již při samotném získávání hypotéky, jelikož daň stojí mimo oficiální kupní cenu nemovitosti. Kupující budou muset daň z převodu nemovitosti uhradit z vlastních zdrojů nebo se obrátit na banku, která umožní daň zahrnout do hypotečního úvěru.

Porovnání hypotečních úvěrů