Hlavní navigace

Co znamená investice?

Sdílet

Vydělávat peníze lze různými způsoby. Většina z nás chodí do práce či podniká a má pravidelný příjem. Mezi příjmy patří například zisk z pronájmu nemovitosti. Dalším způsobem, jak vydělávat představují právě investice. Znamená to, že část svého příjmu posunete dál, a když se zadaří, vyděláte. Dařit se však nemusí a tom jsou investice také.

Pro investice existují různé definice. Jedná říká, že “investice je, když se vzdáte současné spotřeby za účelem nejisté budoucí spotřeby”. Jiná uvádí, že “investice je jakákoliv činnost, při které obětujete přesně stanovené množství peněz dnes za očekávaný ale nejistý tok peněžních prostředků kdykoliv v budoucnosti (nebo k přesnému datu v budoucnosti)”. Z pohledu makroekonomie “investice je díl příjmu vložený do kapitálu tak, že nepřinese okamžitý výnos, ale poskytne užitek v budoucnosti”.

Investice – obchodování s budoucností

Jako zaměstnanec či podnikatel víte, kolik za vás práci obdržíte každý měsíc (či jiný časový úsek) peněz. Investice takto jistá není. Představte si, že vám někdo nabídne 100 tisíc korun s tím, že vám je může dát ihned nebo za rok. Podmínky jsou stejné, proč byste čekali rok? Pokud by vám však nabídl 100 tisíc korun s tím, že za rok později vám dá dvojnásobek, kterou z možností si vyberete? Pravděpodobně tu druhou, že?

Investice je něco podobného s tím, že jde o vaše peníze. Vezmete svou část peněz a investujete je například do akcií, podílových fondů či jiných cenných papírů. Za určitou dobu vám přinesou zisk (tj. výnos). Správná investice by měla zajistit nejen návrat vložených finančních prostředků, ale také rozumnou míru výnosu.

Investice versus spekulace

Investice však sebou nesou i nemalé riziko ztráty a kromě toho, že nemusíte vydělat ani korunu navíc, můžete dokonce prodělat. V případě, kdy investor riskuje příliš, a od začátku nemá jistotu, že se mu vložené prostředky vůbec vrátí, hovoříme o spekulacích. Platí také, že pokud spekulace investorovi vyjdou, zisk je několikanásobně vyšší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).