Hlavní navigace

Wienerberger akceleruje svůj program růstu ve střední a východní Evropě

Wienerberger AG, největší světový výrobce cihel a číslo 2 v pálených střešních taškách v Evropě, prostřednictvím dalších projektů ještě více podpoří svoji expanzi ve střední a východní Evropě. V Polsku se plánuje vybudování závodu na výrobu cihel pro obvodové zdivo v Olesnici na jihovýchodě země a rozšíření závodu Lebork v oblasti Danzig a závodu Dobre v blízkosti Varšavy. Díky stavbě nové výrobní linky na lícové cihly v závodě Torun, 180 km jižně od oblasti Danzig, může společnost učinit další krok k posílení své tržní pozice.

Sdílet

V České republice rozšíří Wienerberger své aktivity o nový závod na výrobu cihel pro obvodové zdivo v Brozanech severně od Prahy. Kromě toho bude rozšířen a znovu uveden do provozu závod Hodonín, ležící na pomezí České republiky, Slovenska a Rakouska, získaný na konci roku 2006. Celková částka investic, vynakládaná na záměry v Polsku a České republice, činí okolo 120 mil. €., které jsou součástí plánovaného Bolt-on programu.

Polsko je naším nejdůležitějším trhem ve střední a východní Evropě. Již v loňském roce se výrazně zvýšil počet zahájených staveb o více než 30 %. V roce 2007 a v následujících letech očekáváme příznivé tržní prostředí, utvářené velkou poptávkou – zejména proto, že počet zahájených staveb na 1.000 obyvatel je ve srovnání se západní Evropou stále na nízké úrovni, zdůvodňuje Johann Windisch, člen představenstva Wienerberger AG a osoba odpovídající za oblasti střední a východní Evropy a USA, intenzivní angažovanost na trhu.

Díky plánované roční kapacitě ve výši 230 mil. NF (=standardizovaný formát pro cihelné jednotky) na závodě Olesnica, 60 km severně od Tarnowa v jihovýchodním Polsku, a díky zvýšení kapacit v Leborku a Dobre na 180 Mio. NF na obou závodech, zvýší Wienerberger svou výrobu cihel pro obvodové zdivo o zhruba 30 %. Mimo to znamená zřízení druhé výrobní linky v závodu na výrobu klinkerů Torun nárůst kapacit pro výrobu lícových cihel o 60 %. Pomocí těchto investičních záměrů bychom měli vyhovět očekávané vysoké poptávce a zabránit problematickým dodávkám. V současnosti lze poptávku pokrýt pouze díky importům z Německa a České republiky, které jsou zatíženy dalšími dopravními náklady, a díky zprovoznění starších, již odstavených závodů. Realizace investičních projektů proběhne do třetího čtvrtletí 2008.

Také Česká republika je pro nás důležitým růstovým trhem. Česká republika je, co se týká zahájených staveb na 1.000 obyvatel, na výrazně vyšší úrovni než Polsko. Ale i zde byl v roce 2006 nárůst o 8 %, míní Johann Windisch. V České republice si vyžádá rozšíření a opětovné uvedení do provozu závodu Hodonín a výstavba závodu na výrobu cihel pro obvodové zdivo v Brozanech kolem 40 mil. €. Brozany jsou, díky vynikajícímu logistickému napojení na dálniční síť i díky své blízkosti k hlavnímu trhu Prahy, obzvláště strategicky významným závodem. Jakmile budeme mít k dispozici veškerá ze zákona vyžadovaná povolení, plánuje se zahájení stavby v prvním pololetí roku 2008. Nejmodernější výrobky pro střední a východní Evropu

Závěrem doplňuje Johann Windisch: Celkově zaměřujeme výrobu na závodech na nejmodernější výrobky s vysokou tepelně-izolační schopností. Tím zajistíme, že v budoucnosti budeme moci uspokojit poptávku po kvalitních cihlářských výrobcích ve střední a východní Evropě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).