Hlavní navigace

Pozor, volá vám emitent a nabízí vyšší úrok

Snaha ušetřit je přirozenou součástí lidské povahy. Můžeme se s tím setkat všude. A to i na dluhopisovém trhu. Když chce ale ušetřit emitent, není to dobré znamení.
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pojďme si udělat krátký vhled do procesu emise dluhopisů. Parametry každé emise přesně odráží aktuální ekonomickou situaci emitující firmy. Za stanovením výše úroku a délky splatnosti nestojí pouze rizikovost záměru a historie (zkušenosti) společnosti. Promítá se do něj také hodnota majetku a především zadlužení firmy, které se s každou další půjčkou nad rámec spočítané emise logicky zvyšuje a ohrožuje ostatní investory, aniž by se to projevilo na výši úroku. A aniž by o tom investoři vůbec věděli.

Nabídka vyššího úroku „bokem“

Pokud vám zavolá emitent, jehož dluhopisy jste již nakoupili přes některý ze specializovaných portálů, například s úrokem 8 procent, a nabídne vám „bokem“ své neveřejné dluhopisy s úrokem 10 procent (nebo směnku či jen obyčejnou smlouvu o zápůjčce), vězte, že ta dvě procenta ve váš prospěch nejsou jediným rozdílem.

Jestli už před vámi zavolal deseti investorům, z nichž mu čtyři půjčili další půlmilion, zadlužení jeho společnosti vzrostlo o dva miliony, které by se u průměrné malé firmy mohlo odrazit na úroku jednoprocentním zvýšením.

Jenže místo jedenáctého v pořadí, můžete být klidně třicátý nebo čtyřicátý a v takovém případě už by vaše půjčka měla mít zhodnocení třeba 12 procent. V konečném důsledku tak své peníze nepůjčujete za o dvě procenta vyšší úrok, ale v podstatě o dvě procenta nižší. Protože firma je zadluženější a úrok už by měl být 12 procent, ale vy půjčujete za 10 procent.

O celkovém zadlužení emitenta se nedozvíte

Buďte ostražití. Pokud emitent postupuje jak jsme popsali výše, nemáte šanci se o jeho celkovém zadlužení vůbec dovědět. Centrální depozitář cenných papírů eviduje pouze dluhopisy s přiřazeným číslem ISIN, které je však nepovinné. Půjčky na směnky či smlouvy o zápůjčce se neevidují vůbec nikde. Znovu platí, že neohrožujete jen sebe, ale i všechny ostatní investory. Kromě kreditního rizika berte v úvahu i to morální.

A to nemluvíme o tom, když se něco pokazí. Na koho se v takovém případě obrátíte? Jediný, kdo vám v takové situaci zvedne telefon a sdělí skutečný stav, je z pravidla ten, koho jste s vidinou vyššího zisku obešli – inzertní portál.

Proč to emitenti dělají? Jde o podvod, nebo ne, a co na to říká ČNB? Odpovědi najdete v blogu největšího inzertního portálu s dluhopisy – Dluhopisy.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).