Hlavní navigace

Pozor, volá vám emitent a nabízí vyšší úrok

Snaha ušetřit je přirozenou součástí lidské povahy. Můžeme se s tím setkat všude. A to i na dluhopisovém trhu. Když chce ale ušetřit emitent, není to dobré znamení.
13. 5. 2019

Sdílet

Pojďme si udělat krátký vhled do procesu emise dluhopisů. Parametry každé emise přesně odráží aktuální ekonomickou situaci emitující firmy. Za stanovením výše úroku a délky splatnosti nestojí pouze rizikovost záměru a historie (zkušenosti) společnosti. Promítá se do něj také hodnota majetku a především zadlužení firmy, které se s každou další půjčkou nad rámec spočítané emise logicky zvyšuje a ohrožuje ostatní investory, aniž by se to projevilo na výši úroku. A aniž by o tom investoři vůbec věděli.

Nabídka vyššího úroku „bokem“

Pokud vám zavolá emitent, jehož dluhopisy jste již nakoupili přes některý ze specializovaných portálů, například s úrokem 8 procent, a nabídne vám „bokem“ své neveřejné dluhopisy s úrokem 10 procent (nebo směnku či jen obyčejnou smlouvu o zápůjčce), vězte, že ta dvě procenta ve váš prospěch nejsou jediným rozdílem.

Jestli už před vámi zavolal deseti investorům, z nichž mu čtyři půjčili další půlmilion, zadlužení jeho společnosti vzrostlo o dva miliony, které by se u průměrné malé firmy mohlo odrazit na úroku jednoprocentním zvýšením.

Jenže místo jedenáctého v pořadí, můžete být klidně třicátý nebo čtyřicátý a v takovém případě už by vaše půjčka měla mít zhodnocení třeba 12 procent. V konečném důsledku tak své peníze nepůjčujete za o dvě procenta vyšší úrok, ale v podstatě o dvě procenta nižší. Protože firma je zadluženější a úrok už by měl být 12 procent, ale vy půjčujete za 10 procent.

O celkovém zadlužení emitenta se nedozvíte

Buďte ostražití. Pokud emitent postupuje jak jsme popsali výše, nemáte šanci se o jeho celkovém zadlužení vůbec dovědět. Centrální depozitář cenných papírů eviduje pouze dluhopisy s přiřazeným číslem ISIN, které je však nepovinné. Půjčky na směnky či smlouvy o zápůjčce se neevidují vůbec nikde. Znovu platí, že neohrožujete jen sebe, ale i všechny ostatní investory. Kromě kreditního rizika berte v úvahu i to morální.

A to nemluvíme o tom, když se něco pokazí. Na koho se v takovém případě obrátíte? Jediný, kdo vám v takové situaci zvedne telefon a sdělí skutečný stav, je z pravidla ten, koho jste s vidinou vyššího zisku obešli – inzertní portál.

Proč to emitenti dělají? Jde o podvod, nebo ne, a co na to říká ČNB? Odpovědi najdete v blogu největšího inzertního portálu s dluhopisy – Dluhopisy.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).