Hlavní navigace

Pozor na půjčky pro zadlužené – s jakými riziky se pojí?

Získat půjčku je pro osoby v exekuci nadlidský úkol. Banky ani solidní nebankovní společnosti zadluženým osobám nepůjčují, jelikož se takový úvěr pojí s nadměrným rizikem.
27. 2. 2021

Sdílet

Často tak tito lidé padnou do spárů lichvářů, kteří jejich situaci nejen nevylepší, ale naopak zhorší. S jakými riziky se pojí půjčky pro zadlužené? 

Poskytovatele úvěrů mají povinnost prověřovat klientovu bonitu. Zákon jim předepisuje zjistit si předem informace o finanční situaci klienta a nahlížet do úvěrových registrů. Do vyhodnocení bonity vstupuje výše příjmu, platební historie, majetek i jiné okolnosti, jako například invalidní důchod.

Některé nebankovní společnosti však tuto zákonem danou povinnost obcházejí a nabízejí půjčky bez registru na ruku či jiné půjčky pro zadlužené. 

Více informací o půjčkách a celková srovnání jsou k dostání na srovnávači úvěrů. Pomocí nezávazného formuláře pomůže také najít nejvýhodnější půjčku. Srovnat je zde možné mikropůjčky, dlouhodobé úvěry i půjčky o víkendu.

Vysoké riziko půjček pro zadlužené

Půjčky pro dlužníky s exekucí jsou nejrizikovějším produktem na úvěrovém trhu. Riziko, že klient nebude schopen půjčku splatit je velmi vysoké. Věřitelé se proto tato rizika snaží vyvážit velmi vysokým úrokem a RPSN

Enormní poplatky, které se s půjčkami pro zadlužené pojí, jsou většinou jen další přítěží pro osoby v exekuci a jejich finanční situaci ještě přitíží.

Půjčky pro zadlužené jsou navíc často spjaty s vysokými sankcemi přicházejícími ve chvíli, kdy dlužník není schopen dostát svému závazku a splatit půjčku včas. Nebezpečné je rovněž ručení majetkem, které může zapříčinit další exekuci.

Poskytovatelé na hranici zákona

V České republice smí půjčky poskytovat pouze společnost, která získala platnou licenci od ČNB. Takové společnosti však lidem v exekuci nikdy nepůjčují. 

Osoby v exekuci si tak často půjčují peníze od firem operujících na hraně, nebo dokonce za hranou zákona. Cílem těchto poskytovatelů rozhodně není pomoci lidem v těžkých životních situacích. Vysokými poplatky a neférovými podmínkami se snaží na dlužnících co nejvíce vydělat. 


Poskytovatelé takových úvěrů ví, v jak těžké situaci se žadatelé o půjčku nachází. Mnohdy se toho snaží zneužít.

V šedé zóně úvěrů není těžké narazit na lichváře, kteří zneužijí důvěry lidí a na jejich úkor sami sebe obohatí. Často poskytují i nelegální typy půjček, například půjčku na směnku

Jaké řešení volit místo půjček pro zadlužené?

Jak již bylo řečeno, další půjčky situaci lidí v exekuci většinou zhorší. Existují však i jiné možnosti, jak si v dluhové pasti alespoň trochu ulevit a získat peníze. 

Rozhodnutí vzít si půjčku navzdory probíhajícím exekucím by se mělo předem důkladně zvážit. Nová půjčka může vést k dalším exekucím a nakonec osobnímu bankrotu.

Jedním z možností je půjčit si od své rodiny či přátel, kteří většinou rádi pomohou. I v tomto případě je ale vhodné sepsat smlouvu o půjčce, aby později nedošlo ke zbytečným hádkám a komplikacím. 

Řešením pro osoby v exekuci může být také konsolidace půjček, která spočívá ve sloučení několika půjček do jedné. Konsolidace obvykle sníží poplatky i jednotlivé splátky, dlužníkům se tak může výrazně ulevit. 

V neposlední řadě je možné se obrátit na neziskové organizace, které lidem v nouzi aktivně pomáhají. Zdarma své služby poskytuje například web FinanciTisen.cz

V nedávné době také zákonodárci schválili novelu zákona, která umožňuje lidem v exekuci založit chráněný účet, na který nebudou exekutoři moci sáhnout. Na tomto účtu může být uložen až trojnásobek životního minima.To by mělo ulehčit situaci rodin, které se potýkají s finančními problémy, a zajistit jim alespoň trochu důstojný život. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).