Hlavní navigace

Padělaný software může ukrást peníze z účtu!

Kabelka s logem Luis Vuitton z ošuntělého plastu, vytahané tričko Ecko, ze kterého lezou nitě, nebo boty s křivou „fajfkou“.
15. 12. 2010

Sdílet

Padělky značkového oblečení a doplňků dokáže poznat skoro každý. Stejný problém, avšak mnohem horší následky, jsou však spojené s padělky počítačového softwaru. Rizikem přitom nejsou jen vyhozené peníze, ale i třeba zavirovaný počítač nebo v horším případě vykradený bankovní účet. 

Padělky softwaru, které si lidé kupují v dobré víře a s pocitem, že příjemně ušetřili, nejsou bohužel nijak výjimečné. Stačí vyhledat na některém aukčním serveru oblíbené programy, jako jsou Windows 7 nebo nejnovější verzeMicrosoft Office 2010. Někdy jde přímo o snahu prodat skutečně padělaný software s napodobenými ochrannými prvky, jindy o software s neplatnou licencí, například při samostatném prodeji jedné ze tří licencí k sadě programů Microsoft Office pro studenty a domácnosti, které lze sice používat na třech počítačích, ale v rámci jedné domácnosti. 

O tom, jak je hrozba reálná, se přesvědčil i Petr V. z Vysočiny, který narazil na padělek, když se snažil koupit co nejvýhodněji novou verzi operačního systému Windows 7 Ultimate. Prodejce se tvářil seriózně a nabízel doklad o prodeji softwaru. Když ale objednaný balíček dorazil, na DVD chyběly ochranné prvky a faktura byla zfalšovaná. Podvodník navíc pro prodej padělaného softwaru použil účet prostředníka – bílého koně. Petr tak ve výsledku za své peníze dostal jen kus plastu. Padělaný software nešlo nainstalovat, protože k němu chyběl platný produktový klíč. 

Podobnou zkušenost má i David K. z Trutnovska: Prodejce nabízel software, který podle obrázků a popisu vypadal naprosto v pořádku a navíc byl za polovinu standardní ceny. Přišlo mi to podezřelé, ale říkal jsem si, že daný aukční portál je velký, má celostátní reklamy a nikdo by na něm nic nelegálního neprodával. Výsledkem je, že mám dva nelegální produkty Windows 7, které nemohu užívat, a přišel jsem o peníze.

Pokud chcete možným problémům s padělaným softwarem předejít, navštivte stránky www.legalnisof­tware.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace o tom, jak legálnost softwaru ověřit.

.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).