Hlavní navigace

Nechat peníze spát přijde pěkně draho. Jen zanedbatelné množství lidí umí investovat.

Češi dostatečně nevyužívají své finance a podceňují možnosti úspor a vkladů. Během dvaceti let tak průměrná česká rodina může přijít i o miliony korun.
26. 10. 2005

Sdílet

ČSOB - spáč

Klienti českých bank se zbytečně podceňují a neumějí dobře hospodařit se svými penězi. Z průzkumu ČSOB vyplynulo, že pouze třetinu svých úspor nedokáží v průměru sami optimálně použít tak, aby jim přinášely co nejvyšší užitek. U klientů, kteří naopak využili služeb bankovních poradců, se úspěšnost rozmisťování volných prostředků během pouhého roku výrazně zlepšila.

" Ve světě je běžné, že lidé o svých vydělaných penězích více přemýšlejí, zvažují hranice přijatelného a rozumného rizika i možnosti, kam nejlépe investovat. U nás k uložení volných finančních prostředků bohužel stále s převahou využíváme jen těch služeb, které byly v nabídce bank již před rokem 1989, tedy běžných účtů a termínovaných vkladů. I u těchto nástrojů může vnímavý klient uspořit. Pomůže mu v tom i tzv. poplatková kalkulačka, kterou ČSOB zprovoznila na svých webových stránkách. Výraznému zájmu klientů se těší stavební spoření a penzijní připojištění,"u­pozornil Ondřej Heřman, který má v ČSOB na starosti nabídky investičních a spořících produktů.

Zbytečné chyby

Podle názoru Ondřeje Heřmana se lidé tím, že takřka všechny své peníze nechávají na běžných a termínovaných účtech, dopouštějí „nejdražší finanční chyby svého života“. Například tříčlenná rodina, která má naspořeno 250 tisíc korun a měsíčně bude ukládat 15 tisíc na běžný účet, přijde kvůli tomuto „nehospodaření“ po 25 letech o téměř dva a půl milionu korun. Přesněji řečeno – tyto peníze nezíská, ačkoliv by je při optimálním způsobu rozložení investic do běžných bankovních produktů získat mohla.

Klíčem je nechat si poradit

Správně investovat a využít k tomu vhodné produkty mnoho lidí neumí. Ostatně každý z nás nemůže být odborníkem přes finance. Měli bychom ale vědět, kde si nechat poradit. Komplexní poradenství je však zatím v českých bankách v plenkách. Výjimkou je ČSOB Klíčový plán, který nastartoval v domácím bankovnictví nový standard, vysvětlil generální ředitel ČSOB Asset Managementu Josef Beneš a dodal, že Klíčový plán není nástrojem k prodeji něčeho, co klient nepotřebuje. Je vodítkem, které vám nabízí objektivní pohled na váš osobní rozpočet, navrhuje možnosti, jak zlepšit výnos volných peněz, a metodu, jak osobní finance lépe plánovat.

Dobře investované peníze vydělávají

Zvolit efektivní rozložení úspor tak, aby pokryli své současné potřeby a zároveň se finančně zajistili do budoucna, je pro většinu Čechů stále poměrně tvrdým oříškem. Zájem o radu, jak nejlépe hospodařit s penězi, mají nejčastěji domácnosti s menšími příjmy než celostátní průměr (okolo 18 tisíc korun). Paradoxně se zvyšujícími se příjmy dbají lidé na zhodnocování svých financí výrazně hůře. Bez odborné pomoci investičních poradců se optimálně rozložit veškeré úspory daří pouze jednomu procentu domácností! Nemusíte mít statisíce, abyste dokázali lépe zhodnotit své peníze. Investovat lze po menších částkách. Dokonce je to rozumnější a výhodnější. V případě pravidelných investic lze vytěžit maximum i z několika set korun, upozorňuje Ondřej Heřman. Nezapomínejme, že dobře uložené peníze začínají okamžitě vydělávat a že se tyto výnosy opět zhodnocují, dodává Ondřej Heřman.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).