Hlavní navigace

Konec peněženek v Čechách? Mobilem platí čím dál více Čechů!

Placení mobilním telefonem není žádné sci-fi. Se svým mobilem můžete zaplatit již v 7 500 obchodech v celé České republice. Pohodlně, bezpečně, rychle. Jak to v praxi funguje?

Doba čtení: 2 minuty

Bezkontaktní platby mobilním telefonem se na českém trhu objevily teprve před dvěma lety. Průkopníkem této technologie se stala Komerční banka, která nabídla jako první placení mobilem jak majitelům chytrých telefonů SAMSUNG s NFC čipem, tak i majitelům telefonů Apple iPhone. 

V praktickém testu jsme se rozhodli vyzkoušet řešení KB iKarta určené právě pro mobilní telefony Apple iPhone 4 a 4S.

Majitelům iPhonů hned na začátku jistě něco nehraje. iPhone přece nemá NFC čip, který se stará o bezkontaktní přenos informace o platbě a její následnou realizaci. Řešení Komerční banky se s tímto handicapem vypořádalo velmi elegantně: čip, na kterém je nahrána funkce debetní platební karty, je v případě KB iKarty umístěn ve značkovém ochranném rámečku od společnosti Wireless Dynamics.

Chytrý rámeček naučí iPhone novým kouskům

Začněme ale pěkně od začátku. Pokud chcete naučit svůj iPhone 4 nebo 4S novým kouskům a používat ho k placení, stačí kontaktovat KB na infolince 800 521 521. Ochranný rámeček s uloženou platební kartou v hodnotě 1 500 Kč nyní KB nabízí zdarma. Pokud jste zároveň nový klient, automaticky získáváte vedení účtu na rok bez poplatku.

Ochranný rámeček, který získáte, je plně certifikovaný společností VISA. Kromě toho, že dobře vypadá a ochrání váš telefon při pádu nebo proti poškrábáním, má v sobě také zabudovanou anténu a velmi bezpečný čip s uloženou debetní kartou vydanou k běžnému účtu od Komerční banky.

Po vložení telefonu iPhone do ochranného rámečku zbývá již jen pár kroků k první platbě. Stačí stáhnout aplikaci KB iKarta z App Store, zvolit si svůj PIN a nastavit preferovaný způsob placení. Pokud zvolíte automatické nastavení, můžete do částky 500 Kč platit ihned po spuštění aplikace bez nutnosti zadat PIN. Jestliže, zvolíte manuální nastavení, budete muset při každé platbě bez ohledu na její objem zadat PIN, při platbě nad 500 Kč pak musíte zadat váš PIN vždy.

Vše nastaveno, hurá do obchodu!

Nakupování s mobilem je snadné. Zapomeňte na hledání drobných nebo přešlapování před pokladnou ve chvíli, kdy se autorizuje transakce provedená klasickou platební kartou. Placení nízkých částek do 500 korun s mobilem je pohodlné, ale hlavně rychlé – dokonce tak rychlé, že budete překvapeni stejně jako my.

Před pokladnou si spusťte ve svém telefonu aplikaci KB iKarta. Pokladník zadá položky nákupu a vyzve vás k platbě. Přiložíte svůj iPhone k terminálu u pokladny. Ozve se zvukový signál. Hotovo, zaplaceno.

Bezkontaktní platby mobilem mají skutečnou budoucnost. Již nyní můžete svým telefonem zaplatit v řádově 7 500 obchodech po celé ČR a v nespočtu obchodů v zahraničí. Bezkontaktní terminály přitom nejsou výsadou velkých obchodů. Najdete je v hypermarketech, restauracích, čerpacích stanicích a trafikách, ale i v malých provozovnách, jako jsou pekařství, kavárny nebo obchody s módou. S KB iKartou můžete navíc platit také na internetu.

Komerční banka přitom neomezuje bezkontaktní platby mobilem jen na námi testovaný telefon Apple iPhone 4 a 4S – řešení má také pro mobilní telefony Samsung vybavené NFC čipem.