Hlavní navigace

Fio, družstevní záložna chce konkurovat bankám

I když o tom zatím není moc slyšet, sektor družstevních záložen se probouzí k novému rozvoji. Stále u nás působí přes třicet družstevních záložen, které přežily kolaps tohoto odvětví ve druhé polovině devadesátých let. Více než deset z nich se pravděpodobně dokáže přizpůsobit jednotným pravidlům pro finanční instituce v EU. Co dokáže nabídnout a jaké novinky chystá největší z nich – Fio, družstevní záložna?

Sdílet

Hlavní údaje o záložně

Fio, družstevní záložna se s téměř 330 mil. Kč vkladů vyhoupla do čela českých záložen. Co do počtu klientů (členů) se řadí se svými cca 1230 členy mezi tři největší záložny. Vznikla v roce 1996 a od počátku své existence je provázána s činnostmi dalších společností Finanční skupiny Fio.

Díky vlastnímu vývoji internetových aplikací ve Finanční skupině Fio dokázala tato záložna již v dubnu 1998 nabídnout svým klientům obsluhu účtů přes internet. Svou nabídkou internetového bankovnictví tak předběhla všechny banky na českém trhu. Podobně jedinečnou pozici si uchovává její hlavní úvěrový produkt, úvěr na obchodování s nejvýznamnějšími českými akciemi. Klienti obchodující s akciemi díky němu mohou pružně čerpat a splácet podle svých investičních potřeb právě takový objem úvěru, který v danou chvíli dokáží vhodně umístit do nákupu perspektivních akcií. Záložně přitom tento produkt přináší dobře úročené umístění prostředků s mimořádně bonitní zástavou nejlikvidnějšími českými akciemi, jejichž hodnota vždy převyšuje výši úvěru.

Po květnové euronovele českého zákona upravujícího fungování záložen se Fio, družstevní záložna stala jednou z prvních, kdo splnil nové podmínky. Navýšila kapitál na více jak 41 mil. Kč (euronovela požaduje minimálně 35 mil. Kč), umožnila členství právnickým osobám a obdržela souhlas státního dohledu s osobami ve svých interních orgánech a osobami s více jak 5% hlasovacích práv. Většinu hlasovacích práv v záložně drží dva čeští podnikatelé, kteří mají obdobné vlastnické postavení i k ostatním společnostem Finanční skupiny Fio.

Čím může Fio, družstevní záložna konkurovat bankám

Značná část české veřejnosti si záložny stále ještě představuje jako nepříliš důvěryhodné finanční instituce, které nabízejí vysoký úrok z vkladů, ale často v nich prostředky klientů jen nenávratně zmizí. Faktem však je, že na rozdíl od bankovního sektoru, nedošlo po roce 2000 k novým závažným případům kolapsu záložen. Zásadní novinkou po euronovele je přitom zákonné pojištěním vkladů, které je pro záložny nyní obdobné, jako pro banky. V obou typech institucí dostávají ze zákona klienti náhradou 90% svého vkladu, maximálně však 700.000,– Kč u záložen a 25.000,– EUR u bank.

Oproti bankám nabízí Fio, družstevní záložna zdarma vedení všech účtů, internetbanking a převody mezi účty klientů v záložně. Mimořádně nízké jsou i další poplatky za převody. 2,– Kč (resp. 5,– Kč) za mezibankovní převod na základě trvalého příkazu nebo elektronicky zadaného pokynu (resp. za osobně podaný pokyn k převodu). Platby SIPO s poplatkem 3,– Kč jsou pro banky rovněž nedostižné.

Také v tradiční výhodě nabízené záložnami, vyššímu úročení vkladů, má Fio, družstevní záložna co nabídnout. Poskytuje širokou škálu vkladových produktů s různými charakteristikami tak, aby si mohl vybrat každý vkladatel. Vklady přijímá na dobu od jednoho týdne do dvou let a minimální vklad je u většiny produktů stanoven na 3 tis. Kč. Úročení na běžných účtech a vkladech stanovuje okolo 2% nad sazbami bank. Mezi nabízené vkladové produkty patří termínované vklady s automatickou obnovou, pružně navyšovatelné vklady s výpovědní lhůtou a spořící účty, kde lze části naspořené částky čerpat ihned nebo ve zkrácené výpovědní lhůtě.

Vrcholem vkladové řady Fio, družstevní záložny se nyní stává nový produkt, Prémiový vkladový list. Jde o tříletý vklad bez obnovy, ke kterému je vydáván reprezentativní certifikát (vkladový list) na papíře s ochrannými prvky. Úročení je u Prémiového vkladového certifikátu stanoveno na 5% p.a. Samozřejmě, i na tento vkladový produkt se vztahuje zákonné pojištění vkladů.

Samostatnou kapitolou by byl rozbor unikátních úvěrových produktů Fio, družstevní záložny. Jejich jednotnou zásadou je, že klient platí úrok pouze z čerpání na konci každého dne, a že může bez dodatečných poplatků úvěr kdykoliv splatit. Vedle bezkonkurenčních vlastností úvěru na obchodování s cennými papíry je Fio, družstevní záložna jedinou finanční institucí v ČR, která nabízí úvěr proti zástavě družstevního bytu. Dalším významným úvěrovým produktem záložny je Podnikatelský úvěr, kde je na rozdíl od bank záložna schopna nabídnout pružný a zcela individuální přístup pro menší úvěry v objemu 5 – 30 mil. Kč.

Sečteno a podtrženo, Fio družstevní záložna nabízí levný platební styk, mimořádně vysoké úroky z vkladů, jedinečné úvěrové produkty, a to vše při srovnatelné jistotě dané zákonným pojištěním vkladů, jako mají banky. Tak proč nevyužít její komplexní nabídky služeb pro drobnou klientelu?

Radek Laštovička
www.fio-zalozna.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).