Starší smlouvy

Dobrý den, mám starší smlouvu o stav. spoření z roku 2000, kde je státní podpora ve výši 4500 výslovně uvedena ve smlouvě a není možnost výpovědi po přespoření. Mám informaci od poradkyně, že i po změně státní podporr na stávající smlouvy (pokud to parlament někdy schválí) stejně na tyto smlouvy to platit nebude a zůstane podpora 4500 Kč. Je to pravda ? Jak by reagovala spořitelna při přespoření u těchto smluv – dle mého není podle smlouvy možnost dělat nic – pokud by to spořitelna vypověděla, dalo by se to asi úspěšně žalovat a žádat ušlý zisk – úroky ?

panc
14. 12. 2009 17:08

Odpověď

Podmínky poskytnutí státní podpory upravuje zákon o stavebním spoření s tím, že v současné době nejsou k dispozici informace o jeho připravovaných změnách (výše poskytované SP, termín zavedení úpravy, ani rozsah dotčených smluv o stavebním spoření ). Z tohoto důvodu vám nemůžeme získanou informaci potvrdit, jde zatím jen o spekulace.

Reakce stavební spořitelny na překročení výše cílové částky je upravena ve všeobecných obchodních podmínkách, které jsou součástí vaší smlouvy o stavebním spoření. Stavební spořitelny v tomto případě zpravidla vyzývají klienty (písemně či kontaktem ze strany obchodního zástupce) ke zvýšení cílové částky, případně k ukončení smlouvy o stavebním spoření. Pokud dojde ke zvýšení původní cílové částky, je klientovi i nadále poskytována staátní podpora za původně sjednaných podmínek.
Mgr. Karel Pavlík (Poradce pro stavební spoření)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).