Dobrý den, jsem přesvědčen, že stavební spoření je zejména o výhodném ukládání peněz s využitím státní podpory než o tom, že by nějak reálně lidem pomáhalo řešit výstavbu či nákup nemovitosti, jak samotný název spoření napovídá.
Mohu uvést reálný příklad od Raiffeisenky:
Spořím asi 7 či 8 let, CČ 240 tisíc, mám naspořeno něco přes 150 tisíc. U stejné stavební spořitelny mám již dva úvěry v celkové výši několik milionů bez problémů splaceny (a byla kolem toho podobná anabáze, jako budu teď popisovat), čili kromě dlouhého spoření mám i dobrou historii. Příjmy rodiny výrazně nadprůměrné, bonita vynikající.
Uvažovali jsme o nákupu další nemovitosti, tak jsem do RSTS zašel, abych zjistil, jaký maximální úvěr ze stavebního spoření (i za cenu zvýšení CČ či jednorázového vložení několika set tisíc Kč pro zlepšení nějakých ukazatelů) mi mohou okamžitě přidělit. Výsledek byl ten, že za dané situace, když si zvýším CČ a vložím na účet tuším 200 tisíc (je to už rok zpět, nepamatuju se naprosto přesně) a budu ještě asi pět měsíců spořit, mi půjčí 700 tisíc. Když jsem se zeptal, zda tedy budu mít k dispozici 700 (úvěr)+200 (jednorázový vklad)+150 tisíc (naspořeno) = 1 milion 50 tisíc , dozvěděl jsem se, že nikoliv, že celkem 700. Takže jsem pána opravil, že mi půjčí nikoliv 700, ale jen 350 tisíc, protože dalších 350 jsou už moje složené prostředky. No prý pokud na to koukám takhle, tak ano. Jak jinak by se na to dalo koukat už nevysvětlil.
Takže reálný výsledek je ten, že po několikaměsíčním dospořování po sedmi či osmiletém pravidelném spoření mi laskavě půjčí 350 tisíc. Mimochodem přesně tolik, kolik mi každých pár měsíců nabízí moje banka v rámci "předschváleného úvěru". Hypoteční banka za stejné situace nabídla úvěr několik milionů. Neměl jsem u nich jediný úvěr, neplatil jsem u nich žádné pravidelné splátky ani rok. Potvrzuje se mi to, že stavební spořitelna půjčí pouze v případě, že člověk doloží, že vlastně peníze půjčit vůbec nepotřebuje.
Zajímal by mě vaše obecná odpověď na naznačenou problematiku úvěrů (pro stavební účely nedostatečná výše a nekonkurenceschopná nabídka a že většina klientů si pouze výhodně spoří) a také by mě zajímalo, jak bych býval dopadl u vás. Se sedm let starým stavebním spořením s CČ 240 tisíc, normální tarif, pravidelně placená měsíční úložka 1500Kč, připisovaná státní podpora. Teď přijdu, že za účelem nákupu nemovitosti potřebuji co nejvyšší úvěr i za cenu zvýšení CČ nebo jednorázového vložení několika set tisíc Kč, stejně, jako jsem řekl u RSTS. Kolik a za jakých podmínek byste zhruba půjčili vy? Velmi nerad bych se dočkal vyhýbavé odpovědi, že neznáte přesné podmínky a nelze tudíž odpovědět. Zajímal by mě obecný rámec, nikoliv cifra s přesností na dvě desetinná místa.
Můžete-li, přijde i údaj u již ukončených cyklů stavebního spoření, kolik % skončilo úvěrem a kolik % výplatou peněz (čili šlo o relativně výhodné spoření, které jsem zmiňoval na začátku).
Díky.
Odpověď
Stavební spoření je opravdu velmi výhodná a současně i bezpečná forma ukládání peněz. Současně však účastníkům stavebního spoření vzniká (za předpokladu splnění zákonných podmínek – doba spoření, účel úvěru a dalších podmínek stanovených spořitelnou, které rovněž vycházejí ze zákonných norem) právní nárok na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.
Jeho výše je však ovlivněna dalšími parametry, tj. sjednanou cílovou částkou, procentem naspoření dle tarifu smlouvy a také bodovým hodnocením. Toto hodnocení se odvíjí od délky spoření, výše a pravidelnosti vkladů. Při dosažení stanovených hodnot se potom maximální výše úvěru ze stavebního spoření vypočte jako rozdíl cílové částky a naspořených prostředků na účtu. Pokud dojde k razantní změně cílové částky, je třeba opět počkat na splnění zmiňovaných parametrů a tím ke vzniku nároku na úvěr ze stavebního spoření v odpovídající výši.
Pokud klient nechce nebo nemůže čekat na vznik nároku na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření, nabízí stavební spořitelny variantu účelového překlenovacího úvěru. Na tento úvěr však klient nemá právní nárok. Výši tohoto úvěru si klient stanovuje podle svých finančních potřeb (u stávající smlouvy o stavebním spoření se cílová částka zvyšuje, případně je možné uzavřít smlouvu novou), ale musí prokázat, že je schopen takový úvěr splácet a současně předloží dostatečné zajištění úvěru.
Pokud specifikujete objem peněz, které byste potřeboval půjčit, namodelujeme příklad splácení takového úvěru s tím, že by potom bylo možné doplnit i odpovídající formu zajištění a požadavek na bonitu.
Pokud jde o poslední podotázku na spořicí cykly, tyto údaje považujeme za interní, a proto nemůžeme přesná čísla specifikovat.
Mgr. Karel Pavlík
(Poradce pro stavební spoření)