Dobrý den,
mám trochu nejasno ve stavebním spoření, tedy lépe řečeno nevím,jak se v dnešní době rozhodnout proto bych Vás chtěla požádat o radu.
Mám od konce roku 2001 uzavřené stavební spoření u ČMSS na cílovou částku 300.000Kč. O úvěru zatím neuvažuji. Spořím ročně - 18000Kč a když mi zbydou nějaké peníze, které nepotřebuji, spořím i více. Občas vložím i nějakou větší částku jednorázově - asi tak 2* ročně 20000Kč, takže si na účet trochu přespořuji. Chtěla jsem se zeptat, zda je pro mě výhodné zvýšit si cílovou částku a za jakých podmínek to ČMSS dělá. Dále by mě zajímalo, jestli mi tato smlouva může trvat třeba 10-15let a jak mám postupovat poté, když bych se třeba za 10let rozhodla, že z této smlouvy budu čerpat úvěr. Zřejmě budu mít na klasický úvěr nárok - když budu mít přespořeno a i hodnotící číslo budu mít zřejmě dosti vysoké. Zvýším-li si dnes cílovou částku na 500.000Kč - co to bude pro mě znamenat v případě úvěru. Musím mít v době úvěru naspořeno nejméně 40% z navýšené cílové částky nebo z původní cílové částky a jak velký úvěr mi spořitelna půjčí?
Druhý dotaz - v případě, že mé mamince končí stavební spoření příští rok - 5letá lhůta - co se vyplatí? Založit si nové stavební spoření? A kde žádat o podporu na tento a příští rok? Nebo si nechat stávající stavební spoření a spořit jen na něj? Státní podporu bude dostávat třeba i za 8let? Nebo se státní podpada vyplácí pouze po dobu 5let? Čím se vlastně ukončí smlouva o stavením spoření? Docílením cílové částky?
Doufám, že jsem napsala své dotazy alespoň trochu srozumitelně a těším se na odpověď.
Děkuji Eva Drahošová
Evic.007@seznam.cz
Odpověď
Vaše smlouva se řídí Všeobecnými obchodními podmínkami, platnými při jejím uzavření - pravděpodobně úročení vkladů 3%p.a., bonus při nečerpání úvěru a pod. Při změně smlouvy dojde pravděpodobně i ke změně podmínek. Spořit můžete až do výše cílové částky (CČ).
Maximální výše přiděleného úvěru je rozdílem mezi CČ v době přdělení a stavem účtu stavebního spoření.Zda minimální úspora v době přidělení činí 40 či 50% vyplývá opět z konkrétní smlouvy o stavebním spoření.
Pro Váš i ostatní dotazy: nezdaněný úrok 3% p.a.,+ bonus za nečerpání úvěru u starých smluv je, i bez státní podpory , dnes solidní výnos.
Konkrétní platné podmínky navyšování , tarify a pod. projednejte s pracovníky ČMSS - spořitelny tyto údeje většinou mění a je třeba jednat o konkrétní smlouvě.
Druhý dotaz - pětiletá lhůta je pouze minimální dobou, po kterou nesmíte ( s výjimkou přidělení cílové částky a čerpání úvěru) nakládat s vkladem bez ztráty státní podpory.
Smlouva o stavebním spoření končí buď uzavřením smlouvy o přiděleném úvěru ( zde smlouva trvá, ale končí fáze spoření) nebo výpovědí ze strany klienta či spořitelny
(na př. při přespoření či nespoření).Spořit tedy můžete až do výše cílové částky a stále můžete čerpat státní podporu.
Právě skutečnost, na kterou smlouvu dále spořit je předmětem největších diskuzí:
Záleží na tom, kolik mohu spořit, zda ponechám starou smlouvu s bonusem bez státní podpory a tím na delší dobu s nezdaněným úrokem až 4,5% p.a. a uzavřu ješte letos novou smlouvu se státní podporou,dle stávajících podmínek,ale s nižším úrokovým výnosem s tím, že si mohu nastavit její výši a tím tedy délku spoření posunout (nevíme, až bude vyčísleno, kolik letošní kampaň přinesla nových smluv se stávající státní podporou a tedy mnohem vyšší, než plánované náklady) jaké omezující podmínky na změny smluv se objeví.
Tedy : smlouva ani státní podpora nejsou omezeny na pět let, omezením je výše cílové částky.
Ukončení smlouvy je výpovědí, nebo přijetím cilové částky vč. úvěru ze stavebního spoření.
Karel Klečka
(Poradce pro stavební spoření)