Hlavní navigace

Proč nejsou sazby pojistného stanoveny podle výkonu motoru?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, proč Česká pojišťovna nestanovuje sazby pojistného u pojištění odpovědnosti podle výkonu motoru pojištěného vozidla, ale podle jeho obsahu? Současný postup vede podle mého názoru jednak ke znevýhodňování zejména majitelů vozidel s dieselovým pohonem, přičemž závislost výše pojistného na výkonu by více odpovídala riziku provozu vozidla s vyšším či nižším výkonem. Předem děkuji za odpověď. Dvořák
Jan
18. 10. 2004 15:31

Odpověď

Musím se přiznat, že podobný dotaz jsem očekával. Věřte mi, vybrat opravdu spravedlivé řešení je složité. Předně třeba říci, že už tak úplně neplatí, že dieslové motory jsou výrazně slabší než motory benzínové. Výkon moderních turbodieselů je v současné době srovnatelný s výkony běžných benzínových motorů.
Dále je třeba si uvědomit, že největší nároky vznikají ze škod na zdraví (náklady léčení, úhrady za ztráty na výdělku, na důchodu a podobně), nikoliv ze škod „plechových“. A když například způsobíte zranění chodci, výkon motoru „škodícího“ automobilu rozhodující není.
Z hlediska sazeb pojistného povinného ručení by asi nejlepší bylo, kdyby byl pojištěn každý řidič a měl u sebe nějaký přístroj, který by byl schopný měřit, kolik kilometrů najezdí, v jak rizikových oblastech, a kolik například za dobu jízdy způsobil přestupků. Ale tato doba je zatím legislativně i technicky ještě daleko.
Petr Kůt (Poradce pro pojištění vozidel)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).