Hlavní navigace

jak konkrétně má fungovat garanční fond

Dobrý den; upoutalo mne vaše tvrzení, že v případě nepojištěných vozidel platí škodu jakási kancelář pojistitelů z garančního fondu. To jsem si též myslel, ale při konkrétní zkušenosti byla pravda jiná. Naboural mne kamion s návěsem (při riskantním předjížděcím manévru mi odřel bok, málem mně srazil do příkopu, a ještě mi na rozloučenou rozbil odraženým kamínkem přední okno). Stejným způsobem pak předjel ještě jedno auto přede mnou, a než jsem v tech serpentinách předjel to druhé auto já, už ujel a zmizel; a obecně stejně nevím, jak bych osobákem stavěl rozdováděný tahač s návěsem, který zjevně nemá v úmyslu zastavit. SPZku s popisem příhody jsem nahlásil na onu kancelář pojistitelů - kde mi nas*ali, protože prý "SPZ není v evidenci".
Jak to tedy v praxi probíhá? Když mně někdo nabourá a ujede - co mám dělat? Jak se mohu bránit proti odpovědi "SPZ není v evidenci" (co je mi do toho???)? Sám spořádaně platím povinné mručení, o bonus na havarijní pojistce se mi přijít nechce - auto je řachnuté, viník si přeje zůstat v anonymitě, . . . a já ?????
Podobný problém by myslím nastal, když viník je znám, ale pojistnou událost prostě nenahlásí, třeba protože se mu nechce (přijít o bonus). Jak konkrétně v těchto případech postupovat? Podotýkám, že SKP se ke konkrétnímu problému postavila zadkem a nic mi nedali.
17. 10. 2004 13:57

Odpověď

Česká kancelář pojistitelů je orgánem, vzniklým podle zákona, který určuje základní pravidla pro provozování pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Obecně se dá říci následující:
1) Je třeba při případné dopravní nehodě posbírat co nejvíc informací o případném viníkovi (svědecké výpovědi apod.). Vůbec nic nezkazíte ani přivoláním policie k sepsání protokolu. I když ze zákona není třeba policie ke všem dopravním nehodám volat, ale v tomto okamžiku je třeba připomenout, že i když nedojde ke škodě přesahující 20 000 korun, je povinnost volat policii, pokud se účastníci nedohodnou na zavinění nebo je škoda způsobena třetí osobě.
2) Pokud máte alespoň SPZ viníka, měla být tato epézetka v databázi ČKP (tam vám potom řeknou u jaké pojišťovny je viník pojištěn, resp. že pojištěn není). Dále je možné viníka zjistit prostřednictvím centrálního registru motorových vozidel.
3) Dle výsledků hledání se pak uplatňují nároky u příslušného pojistitele, resp. přímo u ČKP.
Petr Kůt (Poradce pro pojištění vozidel)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).