Hlavní navigace

platí povinné ručení i v dědickém řízení?

Zemřel mi otec, který vlastnil Škodu Octavii. V současné době probíhá dědické řízení a auto tedy ještě nebylo přepsáno na nového držitele. Může takové auto jezdit? Platí povinné ručení a havarijní pojištění sjednané ještě mým otcem? Může auto používat kdokoli nebo jenom okruh dědiců? Když bude potřeba zaplatit další splátku pojistného a dědické řízení ještě nebude ukončeno, kdo má pojistné zaplatit?
Jakub
13. 10. 2004 14:53

Odpověď

V případě smrti vlastníka vozidla vykonává povinnosti vlastníka vozidla podle tohoto zákona jeho dědic, v případě více dědiců ten, který k tomu byl ostatními dědici pověřen. Nebyl-li nikdo pověřen, pak tyto povinnosti vykonává soudem určený správce dědictví.
Pokud byl váš otec i pojistníkem, pak platí, že v případě smrti pojistníka (což je podstatné pro platbu pojistného) přecházejí práva a povinnosti z pojištění odpovědnosti do doby nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví na dědice společně a nerozdílně.
Problém může nastat v případě havarijního pojištění, neboť v současné době občanský zákoník říká, že změnou v osobě vlastníka pojištění zaniká, pokud pojistné podmínky nestanoví jinak (takže je třeba si přečíst příslušná ustanovení pojistných podmínek). Většina pojišťoven však tuto situaci v pojistných podmínkách řeší. Auto jezdit může, neboť minimálně z hlediska povinného ručení pojištěné je.
Petr Kůt (Poradce pro pojištění vozidel)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).