Hlavní navigace

Úvěr zajištěný nemovitostí

Chci si koupit automobil cca za 400 tis. Kč, 200 tis. Kč mám, zbytek si chci půjčit. Mám nemovitost. Vyplatí se mi v této výši americká hypotéka, nebo běžný spotřebitelský úvěr? Leasing nechci. Děkuji.
Petr
1. 11. 2004 12:17

Odpověď

Dobré odpoledne, děkuji za Váš dotaz. Obecně oba typy půjček mají svá pro a proti - záleží na Vás, které faktory pro Vás hrají větší roli. PRO úvěr zajištěný nemovitostí: je levnější, s nižší úrokovou sazbou, získat jej můžete ve vyšší částce a s delší dobou splatnosti. Naopak PROTI stojí delší doba vyřízení, více předkládaných dokladů a fakt, že vážete svou nemovitost po určitou dobu jako zajištění. S úvěrem zajištěným nemovitostí jsou také spojeny větší vstupní poplatky, před schválením úvěru zaplatíte za odhad ceny nemovitosti (cca 5000 Kč), za podklady z katastru nemovitostí (cca 1000 Kč) a za schválení úvěru (cca 5000 Kč). Zhruba měsíc Vám bude trvat, než zkompletujete potřebné doklady, peníze budete moci čerpat až poté, co splníte podmínky úvěrové smlouvy (zejména zápis zástavního práva k nemovitosti). Banka může půjčit až 70 % zástavní hodnoty nemovitosti stanovené bankou na základě odhadu.
Záleží na Vás, jak se rozhodnete, nejprve bych Vám však doporučila nezávazně požádat o spotřebitelský úvěr (u Raiffeisenbank zcela zdarma) a teprve podle toho, jak výhodný spotřebitelský úvěr Vám banka je ochotna poskytnout, bych zvažovala možnost financováním úvěrem zajištěným nemovitostí.
Šárka Hájková (Poradce pro spotřebitelské úvěry)