Spočítejte si...

Zavřít

Články v sekci Penzijní spoření

Kdo může spořit dost a stejně nedosáhne na státní příspěvek?

Nárok na státní příspěvek ke stavebnímu či penzijnímu spoření není podmíněn jen dostatečnou úložkou. Kdo na něj nárok nemá?

Vyplatí se spořit přes doplňkové penzijní spoření?

Populace stárne a důchodců přibývá. Důchody budou nižší a je nutné se na stáří nějak zabezpečit. Co vám přinese doplňkové penzijní spoření?

Penzijní spoření: překonaná inflace, ale i téměř 12% ztráta

Spořte na důchod, vybízejí penzijní fondy. Rozdíly ve zhodnocení jsou však výrazné. Můžete sice spořit, ale také výrazně prodělávat.

Poradna: 10 otázek k penzijnímu spoření

Váháte, zda vstoupit do třetího pilíře nebo zda přestoupit mezi fondy? Či zda vůbec spořit? Mohou vám pomoci odpovědi na otázky čtenářů.

Online poradna: Penzijní spoření pro 21. století

Jak spořit? Jak získat od státu maximum? A jak se vyznat v investování podílů penzijních fondů? Ptejte se, poradna právě probíhá.

Předdůchod. Co to je a jak se na něj připravit?

Zájem o předdůchody roste, zdaleka ne každý však ví vše podstatné, co se k této problematice vztahuje. Pojďme si tedy shrnout ta nejdůležitější fakta.

Třetí pilíř umírá. Můžou za to (opět) politici

O doplňkové penzijní spoření, tzv. III. pilíř důchodové reformy, není zájem. V určitém slova smyslu dokonce představuje i riziko.

Penzijní spoření – nutnost, či zbytečnost?

Z transformovaných fondů účastníci odcházejí, zdaleka ne všichni ale přejdou do těch účastnických. Je snad penzijní spoření přežitek?

5 výhod či nevýhod penzijního spoření. Vyplatí se?

Doplňkové penzijní spoření nahradilo původní penzijní připojištění. Peníze vám může rozmnožit, ale teoreticky o ně můžete i přijít. Jde jen o to, jak si jej nastavíte, a také jde o trochu štěstí.

ČSOB Penzijní společnosti vede Marie Zemanová

Penzijní společnost ČSOB má novou generální ředitelku.

Transformované penzijní fondy inflaci překonaly, přesto se nevyplatí

Penzijní fondy původního penzijního připojištění prozatím inflaci pokořily. Budoucnost mají tzv. účastnické fondy. Jak vybrat ten správný?

Na zrušení druhého pilíře můžete vydělat, pozor ale na rizika

Vláda chce znemožnit vstup do druhého pilíře. Důvodem je, že lidé si můžou velmi snadno vydělat. Chcete také? Pak si musíte pospíšit.

Kdo vsadil na nové penzijní spoření s fondy, vydělal

Dynamické účastnické fondy zaznamenají pro rok 2014 velice nadstandardní výnos, který až několikanásobně překoná výnosy u transformovaných fondů.

Důchodová reforma: Povinné spoření na penzi a společný základ pro manžele

Během sedmiminutové tiskové konference důchodová komise představila, jak si představuje budoucí důchody a jak na ně vzít peníze.

Penzijní společnosti rezignují na druhý pilíř, přestávají lákat klienty

Probereme si argumenty pro a proti vstupu a přidáme objektivní kritéria. Pokud je vám ale více než 35 let a nemáte tzv. II. pilíř důchodové reformy, pak tento článek vůbec nemusíte číst.

III. důchodový pilíř: K naspořeným penězům se můžete dostat až v 70 letech

Pokud máte původní penzijní připojištění, je lepší zůstat v transformovaných fondech a nevstupovat (zatím) do doplňkového penzijního spoření. Minimálně dokud se nezmění jeho podmínky a penzijní společnosti.

5 návrhů vlády, které ovlivní důchody

Jak se budou valorizovat důchody? Bude se nějak omezovat maximální věk odchodu do důchodu? A hrozí nám prohlubování deficitu na důchodovém účtu?

Penzijní fondy překonaly inflaci jen o fous

Transformované fondy si vedly podobně jako v předchozích letech, zachránila je především nízká inflace. Zajímavější, až dvouciferná zhodnocení, však přinesly fondy účastnické.

Penzijní fondy držely peníze raději na hotovosti, inflaci jich překonalo pár

Lidé spořící na penzi měli poprvé možnost zvolit agresivnější formy investování. K nejvyššímu výdělku pomohlo i zvýšení dolarového a eurového kurzu, fondy však většinou přešlapovaly na místě.

Starší lidé nemají peníze, musejí pracovat. Budou mít kde?

Podíl produktivní populace klesá, společně s tím se také snižují reálné důchody. Řada ze starších lidí chce proto pracovat i v důchodu. Bude ale pro ně práce?

Jakou investiční strategii zvolit ve druhém pilíři?

Plánujete vstoupit do druhého pilíře? Pak se vyhněte státním dluhopisům, výnos u nich bude pravděpodobně nižší, než je inflace.

Penzijní fondy mají vysvědčení. Jak si vedl ten váš?

Jak se dařilo v minulém roce penzijním fondům? A mohou být penzijní společnosti spokojené s výsledky ve druhém pilíři?

Seriózně: Proč (ne)vstoupit do II.pilíře

Nebudeme vás lákat k podpisu smlouvy. Pojďte si přečíst seriózní argumentypro koho a kdy se druhý pilíř vyplatí.

5 důvodů, proč se zúčastnit druhého pilíře

Druhý pilíř byl v posledních měsících terčem kritiky, kdy se psalo o nejrůznějších důvodech, proč do něj nevstupovat. Druhý pilíř však nabízí také řadu výhod. Pojďme si je rozebrat.

Kalkulačka: Vyplatí se vám spořit ve druhém pilíři?

Spočítejte si, jestli je pro vás spoření na důchod ve II. pilíři výhodné, nebo ne.

Druhý pilíř je pro penzijní společnosti katastrofa. Optimismus ale neztrácejí

Cíle penzijních společností se ukázaly jako značně přestřelené. Má ještě II. pilíř naději?

Pozor na druhý pilíř! Jak se nenechat oškubat

Stačí si nevšimnout jediné nenápadné větičky ve smlouvě a ke svým penězům se již nikdy nedostanete! Ale možná, že to je docela jinak. Nevěřte všem řetězovým e-mailům.

Penzijní společnost vybírejte pečlivě, garance jsou totiž nanic

Pokud nechcete vstoupit do II. ani III. pilíře a ani nechcete investovat, tento článek nemusíte číst. Ostatní možná zjistí, že kupodivu záleží, které penzijní společnosti dají své peníze.

Penzijní fondy nepřekonají inflaci, ani stavebko není žádné terno

Jak se bude dařit v roce 2012 penzijním fondům a jaký vygenerují výnos? A je stavební spoření stále atraktivním produktem?

Mám nebo nemám vstoupit do II. pilíře?

Certifikace probíhají, penzijní společnosti se zvolna připravují, že někdy v lednu či únoru možná budou moci uzavírat smlouvy se spoustou neznámých. Už jste se rozhodli? A jste si jisti, že znáte všechny dostupné informace?