Hlavní navigace

deflace

Jak se Evropa ubrání deflačním tlakům z Číny?

Výnos desetiletého německého bondu jako by se utrhl ze řetězu a padá do blízkosti historických minim. Na vině je především strach z toho, že inflace ani po odeznění efektu nízkých cen ropy nezačne pořádně růst.

26. 2. 2016 11:57
Doba čtení: 2 minuty

ČNB usiluje o setrvalý růst cen. Proč?

Cílit na mírnou inflaci je podle názoru ČNB nutné, aby se peníze v hospodářství hýbaly. Lidé i podniky se tím dostávají pod tlak, ale deflace by je tížila opačně.

Doba čtení: 6 minut

Deflace v české ekonomice potrvá do třetího čtvrtletí

V lednu poprvé od října 2009 zaznamenáme deflaci ve výši 0,3 % y/y. Pozitivní meziroční růst cen analytici předpokládají až v posledním čtvrtletí letošního roku.

2. 2. 2015 17:40
Doba čtení: 3 minuty

Akciové indexy dnes silně rostou

Západoevropské akciové indexy dnes rostou téměř o 2 %. Za optimismem investorů stojí hlavně spekulace, že zvyšující se riziko deflace přispěje k dalším stimulům na podporu ekonomiky.

13. 1. 2015 19:38
Doba čtení: 1 minuta

Deflace dotlačí ECB k akci

Evropská inflace se v prosinci po 5 letech znovu vrátila pod nulu a eurozóna se tak oficiálně potýká s deflací.

13. 1. 2015 15:23
Doba čtení: 2 minuty

Slovensku se v březnu nepodařilo vybřednout z deflace

Slovensko zůstalo v deflaci také v březnu. Stejně jako v únoru klesly meziročně ceny o 0,1 %. Jde o další zemi eurozóny, která se může delší dobu potýkat s problémem klesajících cen. Ty mají negativní vliv na celou ekonomiku, protože lidé odkládají…

Jak měřit zdražování? Každý ho vnímá jinak

Zdražování dnes řeší snad každý. V obchodech ceny rostou, ekonomové a centrální bankéři tvrdí, že se řítíme do pasti deflace. Co s tím?

Doba čtení: 6 minut

MMF varuje před deflací v eurozóně

MMF doporučuje eurozóně větší uvolnění měnových kohoutů, ale to nemusí být úplně jednoduché.

Doba čtení: 1 minuta

Proč se bojí investoři deflace?

Navzdory tomu, že největší centrální banky napumpovaly v posledních letech do svých ekonomik biliony dolarů, investoři se momentálně obávají deflace více než inflace, zejména v rozvinutých zemích

Doba čtení: 3 minuty

Celostátní legální krádež. Státy s deflací nepočítají

Nedávno se mezi naše výchovné prostředí institucí zařadila i Česká národní banka a dala nám pořádnou lekci. Nespořte si, raději si půjčte a úroky odečtěte z daní.

Doba čtení: 5 minut

Japonsko potřebuje nekvalifikované imigranty

Současný japonský premiér Shinzó Abe se navždy zapíše do našich myslí jako odvážný bojovník proti dlouholeté deflaci. Co přinesly jeho gigantické stimuly?

Doba čtení: 3 minuty

Devizové intervence: (s)prosté zdražení nebo udržování stabilních cen?

ČNB vyslala signál: Nedovolíme, abyste nakupovali levněji. Proto brzy zdraží paliva, potraviny a spotřební zboží. Přitom své kroky obhajuje a vysvětluje mýty, kterými odborná i široká veřejnost žila.

Doba čtení: 5 minut

Spotřebitelské ceny tlačí inflaci k nule. Intervence jsou najednou pravděpodobnější

Ačkoli recese skončila, inflace stále více míří k nule. V září se spotřebitelské ceny snížily o 0,4 % a meziročně inflace poklesla z 1,3 na 1,0 %. „Jádrová inflace je již 51 měsíců záporná. Na začátku příštího roku by mohla inflace klesnout až…

Výrobní ceny v srpnu: Trojí deflace

Recese sice již skončila, nicméně ekonomika je stále natolik malátná, že téměř nic netlačí ceny výše. Naopak, v české ekonomice se rozšiřuje deflace.

16. 9. 2013 15:45
Doba čtení: 1 minuta

Jen tak na okraj …

Vystřídá v dalších měsících obavy z inflace diskuze o jejím protějšku – deflaci? Možná ano, bude-li pokračovat trend vývoje cen z posledních měsíců.

28. 3. 2013 15:43
Doba čtení: 2 minuty

Deflační tlaky sílí, koruna oslabuje

Rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem na mezibankovním trhu dnes představoval pouhých 12 haléřů

10. 12. 2012 17:39
Doba čtení: 1 minuta