Hlavní navigace

Jak začít investovat? Krok za krokem

Přemýšlíte, jak zhodnotit své finance, a spořicí účty vám nestačí? Naučte se investovat. Máme pro vás základní rady, jak na to.
20. 10. 2014
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Aktivně spravovat vlastní finance se vyplatí, jak vám potvrdí každý, kdo zkusil třeba i jen malou sumu vlastních úspor „protočit“ v zajímavějším finančním nástroji, než je pouze běžný účet. Kapitálové trhy lákají i samouky, ale hlavně pro ně platí, že toto prostředí je potřeba poznávat postupně, krok za krokem, přecházet od teorie k praxi a od jednodušších věcí ke složitějším.

Začněte s demo účtem

Před vstupem na kapitálový trh by se investor měl rozhodně seznámit se základními pravidly jeho fungování. Čerpat lze jak z odborné ekonomické literatury, tak z různých vzdělávacích seminářů, které se pro investory pořádají. V posledních letech jsou také populární různé demo aplikace, ve kterých si investor může vyzkoušet obchodování s virtuálními prostředky. „Pozor však na zkušenosti získané tímto způsobem. S virtuálními penězi se člověk chová úplně jinak než se svým vlastním kapitálem. Demo účet by měl sloužit spíše pro seznámení se se základními zákonitostmi trhů, rozhodně si na něm nelze budovat sebevědomí pro reálné obchodování,“ varuje David Brzek, makléř Fio banky. Jednou z takových demoverzí, kde si lze vyzkoušet investování nanečisto, je Demo e-Broker od Fio banky simulující reálné obchodování (dostupný je zdarma)

Zásadou je také jít od jednodušších investic ke složitějším. Obchodování s deriváty, využívání finanční páky, spekulace na pokles a další pokročilé triky jsou oblasti, ke kterým by se měl začínající investor postupně propracovat a rozhodně ne s nimi začínat. V investičních začátcích je důležité rovněž nezapomínat na diverzifikaci portfolia – rozložení investice do více titulů. Sázka na jednoho koně se příliš nevyplácí. Akcie sice nabízejí z historického pohledu nadprůměrné zhodnocení a grafy z uplynulých let jsou obvykle lákavě rostoucí, ale konkrétní titul může v čase i výrazněji ztrácet, a proto je důležité mít alternativu, která může vyrovnávat výkyvy u jednotlivých titulů.

Kupujte to, čemu rozumíte

V jednoduchosti je krása a zjednodušeně lze říci, co neznám, to nekupuji. Jednou ze strategií, kterou lze částečně při začátcích investování využít, je ztotožnění se s výrobkem, který znám či využívám. Pro domácí investory a zároveň příznivce „zlatavého moku“ se aktuálně nabízí na pražské burze možnost investice do akcií Pivovary Lobkowicz Group. Pátá největší pivovarnická skupina na domácím trhu v rámci primárního úpisu získala nový kapitál na další rozvoj. „Předpokládáme, že expanze se pozitivně projeví na hospodářských výsledcích. Firma v následujících obdobích rovněž nebude zatěžována úroky z akcionářských půjček, které byly v rámci procesu IPO splaceny. Ceny pod hranicí 170 Kč považujeme ze střednědobého horizontu jako zajímavé pro nákup,“ komentuje David Brzek.

Vzdělávejte se

Ti, kteří si na samostatné investování zatím netroufají a potřebují získat více informací o fungování trhů, mohou využít např. Školu investování. Má dlouhou tradici a vysokou kvalitu přednášejících. Výhodou samozřejmě je i fakt, že tyto investiční semináře jsou zcela zdarma a dostupné ve více než padesáti městech po celé České republice. Školu investování pořádá již přes 10 let Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM.

Na seminářích se dozvíte nejen zásadní věci pro začínající investory, ale také zákonitosti trhů včetně reálné ukázky obchodování přes aplikace e-Broker a Smartbroker, které jsou běžně a bezplatně dostupné klientům Fio banky.

Pokud patříte mezi ty, kteří se v objevování kapitálových trhů cítí více v kramflecích, oceníte témata pro pokročilejší jako „Obchodování na zahraničních burzách“, kde jsou prezentovány informace o kapitálových trzích v USA, Německu a Polsku. „Efektivní krátkodobé obchodování v praxi“ je zase věnováno pákovému obchodování s akciemi, spekulacím na pokles jejich kurzu a rovněž obchodování s deriváty, jejichž podkladovým aktivem může být například zlato, ropa, kukuřice, pšenice, ale také akciové indexy či měnové páry. K obchodování na burzách mimo Českou republiku pak David Brzek dodává: „Při investicích na zahraničních trzích je důležité nezapomínat na měnové riziko, kdy je investice závislá rovněž na vývoji devizového kurzu koruny. Proti nepříznivému vývoji na měnovém trhu se však dá jednoduše zajistit.“

I studenti investují

Mnozí studenti vysokých škol s ekonomickým zaměřením mají výhodu, že se o kladech i záludnostech investování dozvědí během přednášek. Zábavnější formu jim pak přináší již každoroční projekt Studentbroker, který pořádá Fio banka a česká burza RM-SYSTÉM. V podzimním, jedenáctém semestru, se do projektu zapojí 20 vysokých škol a univerzit z České republiky a letos nově i ze Slovenska. Studentbroker simuluje reálné obchodování na světových burzách a je součástí osnov zapojených vysokých škol.

Studenti mají možnost seznámit se zábavnou formou s fungováním kapitálových trhů a osvojit si investování v praxi. Každý účastník má na začátku k dispozici virtuální 1 milion korun pro investice do akcií z české burzy RM-SYSTÉM, USA, Německa, Polska a 50 tisíc dolarů pro obchody s deriváty, tzv. futures kontrakty. Výsledky jsou po každém semestru vyhodnocovány a nejlepší studenti jsou odměněni hodnotnými cenami v podobě tabletu, čtečky knih či odbornými publikacemi na téma investování.

V jarním semestru 2014 se do projektu zapojilo 233 studentů a v obchodování s deriváty byla nejúspěšnější Eliška Knížková z Technické univerzity v Liberci. Ke své účasti ve Studentbrokerovi dodává: „Obchodování mi přineslo reálnou představu, jak to na burze chodí. Tato soutěž pro mě představovala možnost, jak si obchodování vyzkoušet a přitom nic neztratit. Držela jsem se spekulování na růst podkladového aktiva. Před nákupem jsem si vždy podrobně prohlédla předchozí vývoj derivátu. Pokud byl zisk slušný, prodala jsem a zbytečně neriskovala opětovný pokles hodnoty derivátu.“

Pokud tedy chcete zhodnotit své finance a zkusit aktivnější přístup než jen odkládání prostředků na spořicí účet, ale zároveň nemáte možnost naučit se investovat na vysoké škole, nabídli jsme vám několik možností, jak začít. Kromě sledování vývoje na českých i světových trzích můžete zkusit navštívit již zmiňovanou Školu investování, jejíž jedinou podmínkou je bezplatná registrace prostřednictvím internetových stránek Fio banky, popřípadě české burzy RM-SYSTÉM. Zbytek už je na vás, přičemž platí, že věnované úsilí pro vzdělání se v případě financí dříve či později vrací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).