Hlavní navigace

Zvyšování úrokových sazeb v USA znovu ve hře

25. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podle posledních informací může k navýšení úrokových sazeb dojít již v červenci, pravděpodobnost tohoto scénáře je aktuálně na 54 %.

Evropské akciové trhy si dnes udržují rostoucí trend ze včerejšího dne, kdy byl v USA na indexu S&P 500 díky velmi dobrým makrodatům z nemovitostního sektoru v USA přesvědčivěji proražen krátkodobý klesající trend. Německý index DAX dnes připisuje 1,5 % na 10.209 bodů. Americké akciové trhy jsou na tom podobně, konkrétně index S&P 500 připisuje 0,67 % na 2.090 bodů, DJIA 0,71% na 17.835 bodů a  Nasdaq 100 0,61% na 4.471 bodů.

Hlavním tématem, kterého se investoři nyní drží, je blížící se zasedání Fedu, kde se má projednávat aktuální nastavení monetární politiky. Podle posledních informací může k navýšení úrokových sazeb dojít již v červenci, pravděpodobnost tohoto scénáře je aktuálně na 54 %. V případě že budou nadále reportována příznivá makrodata, tak by měla americká ekonomika zvyšování sazeb bez problémů zvládnout, což značí její zralost a připravenost pro tento krok. Tyto informace způsobily oslabení eurodolaru o 4 % na úroveň 1,115 EUR/USD oproti květnovým maximům, a zároveň také pomohly akciovým trhům do zelených čísel. Více informací ohledně nastavení monetární politiky bychom se mohli dozvědět od guvernérky Yellenové při jejím pátečním proslovu.

skoleni_29_6

Z korporátních událostí bych ráda zmínila dění kolem firmy Monsanto, kterou chce převzít německý gigant Bayer. Za jednu akcii americké firmy nabízí 122 USD, což Monsanto označuje za neadekvátní, nicméně je ochotno o ceně dále jednat. Vyskytuje se zde spekulace, že by Monsanto kývlo na akvizici až při 140 USD/akcii. V případě uskutečnění diskutovaného obchodu hrozí ratingová agentura Fitch snížením ratingu Bayeru minimálně o dva stupně.

Podle nových zpráv nastanou změny i u společnosti UniCredit, kde současný CEO společnosti Ghizzoni plánuje po šestiletém působení rezignaci. Jedná tak proto, že se mu nepodařilo zlepšit hospodářské výsledky banky a tím přišel i o důvěru investorů. Odstoupení plánuje až na dobu, kdy bude jmenován jeho nástupce, což by měla rada projednat na svém příštím zasedání 9. června. Titul reaguje růstem o více než 1 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).