Hlavní navigace

Zvýší Fed skutečně v září sazby?

29. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Janet Yellenová v Jackson Hole nenechala nikoho na pochybách. Zářijový růst sazeb je velice vážně ve hře.

Janet Yellenová v Jackson Hole nenechala nikoho na pochybách. Zářijový růst sazeb je velice vážně ve hře. Podle jejích slov se přes pomalejší růst ekonomiky stále vylepšuje trh práce, a to je hlavní argument pro další růst sazeb. V podobném duchu se v uplynulých týdnech vyjádřili i její nejbližší spolupracovníci uvnitř Fedu – Wiliams ze San Francisca i Dudley z New Yorku. V pátek navíc vyslal jestřábí signál i druhý muž Fedu – viceprezident Stanley Fischer. V rozhovoru pro stanici CNBC připustil, že sazby mohou růst již v září a mohou klidně do konce tohoto roku vzrůst vícekrát. Vše záleží jen na příchozích datech…

Co tedy čekat? Dvojitý růst sazeb do konce roku považujeme stále spíš za sci-fi scénář, nicméně pravděpodobnost růstu sazeb v září podle nás není vůbec nízká. Rozhodnou především čísla v tomto týdnu, kdy se dozvíme, jak se v srpnu dařilo americkému trhu práce a jak se drží nálada mezi podnikateli. Počítáme s tím, že nálada v americkém průmyslu se lehce zlepšila (52,8 bodu, nad konsensem trhu) a přírůstek pracovních míst sice zpomalí, ale i tak dosáhne pěkných 190 tisíc. To by po jestřábí komunikační kampani Fedu mohlo stačit k tomu, aby nakonec zvýšil v sazby již v září. Tomuto scénáři dáváme pravděpodobnost 60 % (v trzích je cca ze 40 %).Jak na to mohou reagovat trhy? Krátký konec americké křivky a s ním i dolar může jít ještě vzhůru.

Prostor ale není pravděpodobně velký. Trhy jsou již na rozdíl od začátku letošního roku poučené a nevěří, že Fed bude při zvyšování sazeb příliš agresivní. Přehodnocení krátkodobé trajektorie amerických sazeb by proto nemuselo vést k výraznějšímu navýšení sázek na jejich růst v horizontu následujících dvou let. I proto jsou možná zatím relativně v klidu rozvíjející se trhy a riziková aktiva obecně, kterým strach z Fedu dokázal v zimě pěkně zatopit. Kondice řady rozvíjejících se trhů má přitom k ideálu stále daleko. Zejména pohled do střev čínské ekonomiky není vůbec pěkný – celkové zadlužení se za poslední rok vyšplhalo ke 300% HDP.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).