Hlavní navigace

Zvýšení sazeb v USA se dnes nedočkáme

15. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Optimismus malých podnikatelů v USA si v květnu mírně polepšil z 93,6 bodu na 93,8 bodu, zatímco trh očekával stagnaci. Index dovozních cen v květnu vzrostl o 1,4 % m/m, zatímco trhy očekávaly zvýšení pouze o 0,7 %.

V meziročním vyjádření to představuje pokles o 5 % (trh –5,9 %). Maloobchodní tržby si polepšily o 0,5 % m/m (trh +0,3 %). Prodeje zboží v kontrolní skupině se zvýšily o 0,4 % m/m (trh +0,3 %).

Dubnová průmyslová produkce v eurozóně se zvedla o 1,1 % m/m, zatímco analytici předpokládali zvýšení pouze o 0,8 %. V meziročním vyjádření je průmyslová produkce o 2 % vyšší (trh +1,4 %). Zaměstnanost v eurozóně se v prvním čtvrtletí zvýšila o 0,3 % q/q. Meziročně se nachází o 1,4 % výše.

Maloobchodní tržby nahrály dolaru

Euro včera vůči dolaru ztratilo 0,7 %, když oslabilo na 1,12 USD/EUR. Dolaru prospěla dobrá data z reálné ekonomiky, když dubnové maloobchodní tržby rostly víc, než trh předpokládal (0,5 % m/m). Přestože to na zvýšení úrokových sazeb na dnešním zasedání Fedu stačit nebude, mohlo by to pomoci tomu, že rétorika Fedu bude vyvážená. Na jedné straně zřejmě zmíní nedávný propad ve statistikách z trhu práce, na straně druhé však vyzdvihne spotřebu domácností. Na tomto zasedání bude zároveň diskutována nová prognóza Fedu a také medián úrokových sazeb. Vzhledem ke slabým výsledkům HDP za Q1 16 může být růst HDP revidován ze současných 2,2 % nepatrně níže. Naopak inflační výhled se díky rostoucím cenám ropy může posunout ze současných 1,0 – 1,6 % blíže směrem k 1,6 %. Medián úrokových sazeb, který letos předpokládá dvojí zvýšení sazeb a čtvero v roce příštím, zůstane zřejmě beze změny.

Kromě zasedání Fedu nás ve Spojených státech čeká zveřejnění květnové průmyslové produkce. Ta by podle SG měla o 0,3 % m/m vzrůst, podle konsenzu trhu však propadne do záporu (-0,2 % m/m). Využití kapacit si v květnu zřejmě o jednu desetinu pohoršilo (na 75,3 bodu). V eurozóně budou zveřejněny pouze finální výsledky francouzské inflace. Ta by měla být potvrzena na 0 % y/y. Makroekonomická data tak dnes zřejmě budou zastíněna zasedáním Fedu, které by mohlo nahrát americkému dolaru.

skoleni_29_6

Brexit začíná trhům kazit náladu

Na středoevropských trzích se již začíná projevovat nervozita z výsledků referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Na výsledky referenda si však budeme muset počkat až do příštího pátku. Podle posledních průzkumů se zdá, že výsledek bude těsný a jazýčkem vah se stanou doposud nerozhodnutí voliči. I tak ale už včera regionální měny ztrácely. Kurz koruny vůči euru povyskočil až na 27,06 CZK/EUR, kde se naposledy nacházel na konci března.

O mnoho lépe se nevedlo ani maďarskému forintu a polskému zlotému. Oba během úterního obchodování shodně ztratily 0,4 %. Polský zlotý oslabil na 4,4 PLN/EUR, maďarský forint pak na 314,5 HUF/EUR. Kalendář ekonomických událostí bude dnes v celém regionu prázdný. Pozornost trhů se tak bude upínat k zasedání americké centrální banky, která však úrokové sazby ponechá s největší pravděpodobností beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).