Hlavní navigace

Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?

3. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká koruna dnes atakoval své nejsilnější úrovně od počátku června. Během dnešního dne si totiž vůči euru polepšila o více než čtvrt procenta.

Zatímco ranní zahajovací kurz činil 25,60 CZK/EUR, po poledni se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,53 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy před čtyřmi měsíci. K silnějším úrovním tlačí hráči na trhu korunu postupně v průběhu celého týdne poté, co v minulém týdnu ČNB oproti očekávání některých hráčů na trhu nerozhodla o použití přímých intervencí. Silnější koruně též pomáhá vývoj na eurodolarovém trhu. Padající dolar se odráží i v síle české měny. Proti dolaru dnes koruna posílila pod 18,80 CZK/USD. Takto levný byl dolar naposledy v únoru.

Závěr týdne by mohl přinést alespoň částečnou korekci současných korunových zisků. Jednak se z technického pohledu blížíme důležité úrovni podpory kolem 25,50 CZK/EUR, jednak bude zítra zveřejněn zápis z jednání bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo minulý týden. I když bankovní rada intervence neschválila, ze zápisu by mělo být zřejmé, že to je nejvýznamnější potenciální nástroj, který v případě potřeby může centrální banka použít.

legislativni_zmeny_21

Z fundamentálního pohledu zítřek přinese statistiku srpnových maloobchodních tržeb. I když bude celkový výsledek negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů, měla by data potvrdit opatrné ožívání spotřebitelské poptávky a maloobchodního sektoru. Očekáváme, že za samotný srpen se tržby v maloobchodě zvýšily o 1,7 % m/m (SA, WDA), když růst by měly zaznamenat prodeje aut i ostatní maloobchodní prodeje. V meziročním srovnání by maloobchodní tržby měly poklesnout o 1,4 % právě kvůli negativnímu efektu nižšího počtu pracovních dní.

Po očištění o tento efekt by si měl maloobchod naopak polepšit o 1,1 % y/y.  Ve srovnání s tržním konsensem patří náš odhad k těm pesimističtějším. V následujících měsících by se situace domácností měla lepšit, když inflace bude dále decelerovat (zejména na začátku roku) a trh práce se nebude zhoršovat. I když na tuto statistiku trh obvykle nereaguje, pokud výsledek v souladu s naším očekáváním zklame, mohl by to též být argument pro korekci korunových zisků.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).