Hlavní navigace

Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?

Jan Vejmělek

Česká koruna dnes atakoval své nejsilnější úrovně od počátku června. Během dnešního dne si totiž vůči euru polepšila o více než čtvrt procenta.

Doba čtení: 2 minuty

Zatímco ranní zahajovací kurz činil 25,60 CZK/EUR, po poledni se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,53 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy před čtyřmi měsíci. K silnějším úrovním tlačí hráči na trhu korunu postupně v průběhu celého týdne poté, co v minulém týdnu ČNB oproti očekávání některých hráčů na trhu nerozhodla o použití přímých intervencí. Silnější koruně též pomáhá vývoj na eurodolarovém trhu. Padající dolar se odráží i v síle české měny. Proti dolaru dnes koruna posílila pod 18,80 CZK/USD. Takto levný byl dolar naposledy v únoru.

Závěr týdne by mohl přinést alespoň částečnou korekci současných korunových zisků. Jednak se z technického pohledu blížíme důležité úrovni podpory kolem 25,50 CZK/EUR, jednak bude zítra zveřejněn zápis z jednání bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo minulý týden. I když bankovní rada intervence neschválila, ze zápisu by mělo být zřejmé, že to je nejvýznamnější potenciální nástroj, který v případě potřeby může centrální banka použít.

dan_z_prijmu

Z fundamentálního pohledu zítřek přinese statistiku srpnových maloobchodních tržeb. I když bude celkový výsledek negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů, měla by data potvrdit opatrné ožívání spotřebitelské poptávky a maloobchodního sektoru. Očekáváme, že za samotný srpen se tržby v maloobchodě zvýšily o 1,7 % m/m (SA, WDA), když růst by měly zaznamenat prodeje aut i ostatní maloobchodní prodeje. V meziročním srovnání by maloobchodní tržby měly poklesnout o 1,4 % právě kvůli negativnímu efektu nižšího počtu pracovních dní.

Po očištění o tento efekt by si měl maloobchod naopak polepšit o 1,1 % y/y.  Ve srovnání s tržním konsensem patří náš odhad k těm pesimističtějším. V následujících měsících by se situace domácností měla lepšit, když inflace bude dále decelerovat (zejména na začátku roku) a trh práce se nebude zhoršovat. I když na tuto statistiku trh obvykle nereaguje, pokud výsledek v souladu s naším očekáváním zklame, mohl by to též být argument pro korekci korunových zisků.

Našli jste v článku chybu?