Hlavní navigace

Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?

4. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Česká koruna atakovala nejsilnější úrovně od počátku června. Může za to rozhodnutí ČNB zatím nevyužít přímých intervencí a vývoj na eurodolarovém trhu.

Zprávy a události

Počet uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA se za minulý týden zvýšil oproti předchozímu týdnu o pouhý jeden tisíc na 308 tisíc. Tržní očekávání přitom ukazovalo na vyšších 315 tisíc. • Index ISM aktivity ve službách v USA v září nečekaně prudce klesl na 54,4 bodu ze srpnových 58,6 bodu. Trh čekal snížení pouze na 57,4 bodu.

PMI index aktivity v sektoru služeb v eurozóně zaznamenal vzestup na 52,1 bodu ze srpnových 50,7 bodu. O desetinu výše tak byl revidován zářijový rychlý odhad. • Maloobchodní tržby eurozóny se v srpnu zvýšily o výrazných 0,7 % m/m, když trh čekal pouze +0,2 % m/m. K lepšímu byl revidován i červencový výsledek, a to z původně udávaných +0,1 % m/m na +0,5 % m/m. V meziročním vyjádření však bylo zaznamenáno prohloubení poklesu z červencových –0,7 % y/y na srpnových –1,5 % y/y.

Maďarské maloobchodní tržby zrychlily svou meziroční dynamiku z červencových 1,2 % na srpnových 1,5 % y/y. Trh se naopak obával nižšího růstu ve výši 0,6 % y/y.

Paralyzovaná americká administrativa sráží dolar

Společná evropská měna včera pokračovala ve svém úspěšném tažení na trhu s americkým dolarem, když dále rozšiřovala své zisky posunem z ranních kotací u 1,3580 USD/EUR krátce nad 1,3640 USD/EUR v průběhu americké seance. Nad úrovní 1,3600 USD/EUR se euro nacházelo naposledy na počátku února.

Dolar doplácí na neschopnost amerických politiků dohodnout se na rozpočtu pro nový fiskální rok, který začal 1. října. Výsledkem je paralýza americké administrativy, která se projevuje i v tom, že je ohroženo zveřejňování ekonomických ukazatelů. Pokud by situace trvala delší dobu, mělo by to samozřejmě i své makroekonomické dopady. Naopak euru včera pomohlo zveřejnění finálního PMI indexu aktivity v sektoru služeb za září. Výsledek je konzistentní s růstem HDP za třetí čtvrtletí ve výši 0,2 % q/q po +0,3 % q/q zaznamenaných ve druhém čtvrtletí. Že je eurozóna z recese, pak potvrdila i srpnová data maloobchodních tržeb.

Klíčovou událostí dnešního dne mělo být zveřejnění reportu z amerického trhu práce za září. Ten měl ozřejmit, jak silné je oživení americké ekonomiky ve vztahu k tvorbě nových pracovních míst, respektive vývoji míry nezaměstnanosti. Kvůli neschválenému rozpočtu a ochromené administrativě se s velkou pravděpodobností těchto dat bohužel nedočkáme. Uvedená situace bude držet americký dolar na relativně slabých úrovních. Nervozita hráčů na trhu pak může začít dále narůstat s tím, jak se bude blížit 17. říjen, kdy bude v USA dosaženo dluhového stropu a americká administrativa si nebude moci půjčit na své fungování.

Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?

Česká koruna včera atakovala své nejsilnější úrovně od počátku června. Během čtvrteční seance si totiž vůči euru polepšila o více než čtvrt procenta. Zatímco ranní zahajovací kurz činil 25,60 CZK/EUR, po poledni se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,53 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy před čtyřmi měsíci. K silnějším úrovním tlačí hráči na trhu korunu postupně v průběhu celého týdne poté, co v minulém týdnu ČNB oproti očekávání některých hráčů na trhu nerozhodla o použití přímých intervencí. Silnější koruně též pomáhá vývoj na eurodolarovém trhu. Padající dolar se odráží i v síle české měny. Proti dolaru včera koruna posílila pod 18,80 CZK/USD. Takto levný byl dolar naposledy v únoru.

Účto_tip_změny21

Závěr týdne by mohl přinést alespoň částečnou korekci současných korunových zisků. Jednak se z technického pohledu blížíme důležité úrovni podpory kolem 25,50 CZK/EUR, jednak bude dnes zveřejněn zápis z jednání bankovní rady ČNB, které se uskutečnilo minulý týden. I když bankovní rada intervence neschválila, ze zápisu by mělo být zřejmé, že to je nejvýznamnější potenciální nástroj, který v případě potřeby může centrální banka použít.

Z fundamentálního pohledu přinese dnešní den statistiku srpnových maloobchodních tržeb. I když bude celkový výsledek negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů, měla by data potvrdit opatrné ožívání spotřebitelské poptávky a maloobchodního sektoru. Očekáváme, že za samotný srpen se tržby v maloobchodě zvýšily o 1,7 % m/m (SA, WDA), když růst by měly zaznamenat prodeje aut i ostatní maloobchodní prodeje. V meziročním srovnání by maloobchodní tržby měly poklesnout o 1,4 % právě kvůli negativnímu efektu nižšího počtu pracovních dní. Po očištění o tento efekt by si měl maloobchod naopak polepšit o 1,1 % y/y.  Ve srovnání s tržním konsensem patří náš odhad k těm pesimističtějším. V následujících měsících by se situace domácností měla lepšit, když inflace bude dále decelerovat (zejména na začátku roku) a trh práce se nebude zhoršovat. I když na tuto statistiku trh obvykle nereaguje, pokud výsledek v souladu s naším očekáváním zklame, mohl by to též být argument pro korekci korunových zisků.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).