Hlavní navigace

Zveřejněná data ospravedlňují slabost domácí koruny

Miroslav Frayer

Koruně se během uplynulého týdne nedařilo. Vůči euru ztratila zhruba tři čtvrtě procenta a v druhé polovině týdne se pohybovala okolo hranice 26 CZK/EUR. Co jí podrazilo nohy?

Doba čtení: 2 minuty

Koruně se během uplynulého týdne nedařilo. Vůči euru ztratila zhruba tři čtvrtě procenta a v druhé polovině týdne se pohybovala okolo hranice 26,00 CZK/EUR. Vůbec nejdražší obchod s eurem proběhl na mezibankovním trhu za 26,05 korun.

Domácí měně podrazily nohy předběžné údaje o vývoji HDP za první kvartál. Tuzemská ekonomika zůstala i na počátku letošního roku v recesi, což ale nebylo zas tak překvapivé. Zklamáním byla především dynamika poklesu. Mezikvartálně se totiž HDP propadnul o 0,8 %, v meziročním srovnání pak byl nižší o 1,9 %. Strukturu k dispozici nemáme, ale ČSÚ uvedl, že „vývoj výdajů na konečnou spotřebu domácností, vládních a neziskových institucí v minulém čtvrtletí již nebyl hlavní příčinou hospodářského poklesu. Nízká inflace podporovala stabilizaci poptávky domácností zejména po spotřebním zboží netrvanlivého charakteru.“ Hlavním faktorem vývoje v posledních dvou kvartálech bylo předzásobení tabákovými výrobky, kdy v posledním čtvrtletí ovlivnilo HDP pozitivně, naopak v prvním čtvrtletí se na vývoji podepsalo nepříznivě.

V druhé polovině týdne byly zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které sice hrají až druhořadou roli, nicméně svým výraznějším než očekávaným poklesem potvrzují, že ekonomika operuje v nízkoinflačním prostředí.

dan_z_prijmu

Ohlédneme-li se za všemi květnovými statistikami, musíme bohužel konstatovat, že nám nepřinesly nic příznivého. Víceméně nám jen potvrdily slabost ekonomiky. Domácí poptávka nejeví známky žádného oživení, exportérům se daří vyvážet méně a méně zboží kvůli zhoršující se situaci na zahraničních trzích. Z pohledu centrální banky tak data vyznívají jednoznačně protiinflačně, což může do jisté míry podporovat spekulace na další uvolnění měnové politiky. Na druhou stranu současný kurz koruny horší makroekonomické údaje reflektuje, když je oproti své rovnovážné úrovni o zhruba čtyři procenta slabší. Kurz se zároveň nachází značně nad prognózou ČNB, což by mělo být pro centrální bankéře vítanou zprávou. Celkově se tak nyní nedomníváme, že by nastal čas pro další monetární stimul. Ten bychom očekávali až v okamžiku, kdy by české ekonomice hrozila deflace, na což ale dosavadní statistiky neukazují.

Příští týden by měl vyjít z pohledu domácích údajů naprázdno. Koruna by se měla pohybovat pod taktovkou globálních trhů. Nicméně vzhledem k tomu, že koruna několikrát neúspěšně testovala hranici 26,00 CZK/EUR a nevidíme faktory, které by měly korunu dále posunout ke slabším úrovním, předpokládáme, že by koruna mohla zkorigovat část svých ztrát a během následujícího týdne se posunout k silnějším úrovním.  

Našli jste v článku chybu?