Hlavní navigace

Zveřejněná data by měla být pro korunu příští týden neutrální

7. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koruna se během uplynulého týdne pohybovala v úzkém pásmu 27,60–27,64 CZK/EUR. Výjimkou bylo úterní obchodování, kdy se koruna krátce podívala až k hodnotě 27,55 CZK/EUR.

 Trhy tak ocenily komentář guvernéra ČNB Miroslava Singera, který označil současné zlepšení ekonomické aktivity za „dramatické“ a postavené na solidních základech. Netrvalo však dlouho a kurz koruny se vůči společné evropské měně vrátil do zmíněného pásma, kde setrval až do konce týdne.

České říjnové maloobchodní tržby zveřejněné v pátek příjemně překvapily, když dosáhly výrazného růstu o 1,1 % m/m. Jejich meziroční růst tak zrychlil na 7,5 % z říjnových nahoru revidovaných 6,7 %. Meziměsíční růst prodejů byl zaznamenán shodně v segmentu automobilů i ostatního zboží. Spotřebitelům prospívá lepšící se situace na trhu práce, růst reálných mezd (i když jejich dynamika v Q3 14 zaostala za očekáváním, když se zvýšily jen o 1,2 % y/y) a opětovný nárůst důvěry domácností v ekonomiku.

Příští týden bude plný makroekonomických dat z České republiky. Údaje z reálné ekonomiky za říjen by měly zůstat příznivé, listopadová inflace zpomalí díky poklesu cen ropy.

Účto_tip_změny21

Průmysl v říjnu pravděpodobně korigoval svůj silný zářijový růst, když očekáváme pokles produkce o 0,5 % m/m (SWDA). Produkce automobilů se totiž snížila o 2,8 % m/m (SWDA) a zhoršení vykázal i říjnový výrobní PMI index. Meziroční dynamika by měla nicméně dosáhnout slušných 4,0 %. Přebytek obchodní bilance by měl v říjnu dosáhnout 19,0 mld. CZK (v národní metodice), tedy téměř stejně jako byla velmi silná zářijová hodnota (19,3 mld. CZK). Listopadová míra nezaměstnanosti by měla mírně vzrůst na 7,2 % (z letošního minima 7,1 % zaznamenaného v říjnu), když by se měly začít projevovat tradiční nepříznivé sezónní faktory. Po sezónním očištění bychom však měli na trhu práce opět vidět zlepšení, když by se nezaměstnanost měla snížit z 7,47 % na 7,43 % (SA). Spotřebitelská inflace podle našeho odhadu v listopadu zpomalila na 0,5 % y/y (z říjnových 0,7 %), když meziměsíčně zřejmě ceny poklesly o 0,3 %. Hlavním důvodem je pokles cen pohonných hmot (čekáme –2,3 % m/m) a snížit by se měly i jádrové ceny, ceny regulovaných položek a potravin by měly meziměsíčně stagnovat.

V současné době nevidíme žádné významnější fundamentální důvody pro výraznější výkyv koruny do konce roku. Statistické údaje z domácí reálné ekonomiky by sice za jinak stejných okolností mohly korunu podpořit, ale trhy bude samozřejmě zajímat také opětovné zpomalení meziroční inflace. Tento vývoj je nadále v souladu se záměrem České národní banky ponechat současný kurzový závazek v platnosti až do roku 2016.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).