Hlavní navigace

Zvednutý prst ZEW indexu

23. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro investory na evropských akciových trzích je výsledek ZEW indexu zvednutým varovným prstem.

První čtvrtletí zřejmě bylo v eurozóně velmi úspěšné, když se v podstatě všechny předstihové indikátory zlepšovaly a k optimismu nás vybízela i měsíční data z reálné ekonomiky jako například průmyslová výroba. Zejména ale nikoliv pouze Německo profitovalo z výrazného pokles ceny ropy a ropných produktů, značného oslabení kurzu eura a zahájení „plné“ verze kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což se projevilo v poklesu tržních úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů v řadě případů na historická minima, v mnoha státech se výnosy dokonce dostaly do záporných hodnot.

Ekonomika se tak dostala do vzestupné fáze hospodářského cyklu. Podle našich prognóz by si eurozóna měla za první čtvrtletí letošního roku zapsat růst HDP v reálném vyjádření o 0,4 % oproti předchozímu čtvrtletí. Opětovně tak byl poskytnut čas k řešení strukturálních problémů. Z tohoto pohledu se ovšem ani tentokráte nic zásadního nestalo. Stačí se podívat na přístup Řecka. Není tedy divu, že se znovu začínají objevovat první signály, že vzestup zaznamenaný v prvním čtvrtletí nebude udržitelný.

Prvním varováním byl zveřejněný německý ZEW index očekávání investorů za duben. Poprvé po šesti měsících totiž zaznamenal pokles. Nikoliv ve složce aktuálních podmínek, ale právě ve výhledu na nadcházejících šest měsíců. Co to znamená pro finanční trhy? Vzhledem k pokračujícímu programu kvantitativního uvolňování ECB výnosy státních dluhopisů nestoupnou. Pro investory na evropských akciových trzích se ale jedná o zvednutý varující prst.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).