Hlavní navigace

Ztratí Čína spolu s levnou pracovní sílou i pozici druhé největší ekonomiky světa?

Vojtěch Železný

Čínská průmyslová produkce vzrostla v prosinci meziročně o 10,3 % a potvrdila tak, že se tvrdé přistání Číny alespoň prozatím nekoná.

Doba čtení: 1 minuta

Průmyslová výroba je jedním z hlavních motorů čínského hospodářského růstu. Vždyť tvoří téměř polovinu výstupu ekonomiky Říše středu.  Čína by rovněž měla být motorem pro celosvětový ekonomický růst v příštích několika letech. Během letošního roku by mělo její hospodářství růst o osm procent, zatímco Evropu čeká stagnace a Spojené státy růst kolem dvou procent. 

Samozřejmě s sebou hospodářský růst nese i změnu požadavků občanů. Dělníci žádají vyšší mzdy a pro centrální vládu již začíná být problém dovážet levné pracovníky z východu země. Čínští občané jsou rovněž kritičtí k ekologické devastaci způsobené nešetrnými výrobními postupy. Brzdou se stává i legislativa ohledně minimálních mezd (poslední dekádu vzrostla minimální mzda na více než dvouapůlnásobek), tedy ještě o něco rychleji než byl celkový hospodářský růst. Vláda se vyššími mzdami snaží zvýšit spotřebu domácností, jejíž podíl na celkovém hospodářském výstupu je poloviční oproti Spojeným státům.

dan_z_prijmu

Je pravdou, že ve Vietnamu a Indonésii jsou mzdy výrazně nižší.  Na druhou stranu tam musí investoři počítat s výrazně horší infrastrukturou. Průměrný vietnamský zaměstnanec si přijde za rok v přepočtu na necelých 18 000 Kč, tedy necelou pětinu výdělku průměrného Číňana. 

Výrobní kapacity, které se přesouvají, se týkají především nekvalifikovaných míst. Naopak v Číně zůstává high-tech výroba. Vždyť produkce počítačů, mobilních telefonů a podobných zařízení v prosinci rostla o více než 15 procent meziročně.

Našli jste v článku chybu?