Hlavní navigace

Ztráta z albánských operací může stát ČEZ až 5 miliard korun

Miroslav Adamkovič

V ČEZu očekávají odebrání licence pro albánskou dceřinou společnost během ledna. Pro ČEZ bude paradoxně lepší, pokud bude odebrána dříve než později. Co na to akcie?

Doba čtení: 1 minuta

Hlavní události

Albánská dcera ČEZ by měla o licenci přijít v lednu. Jednání s Czech Coal jsou daleko, ale shoda dosud nebyla nalezena.

Evropské akcie by dnes měly otevřít poklesem

V 9:55 budou oznámeny změna počtu nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti v Německu. Odpoledne vyjde v USA sada dat z trhu práce (změna počtu zaměstnaných ve 14:15, žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve 14:30)

Kvartální výsledky oznámí americký diskontní prodejce Family Dollar Stores

Obchodování na zámořských trzích

Nalezení částečné shody v Kongresu vyhnalo index S&P nejlepší denní výsledek za více než rok. Dařilo se finančnímu sektoru a technologiím, ale velké zisky zaznamenaly také společnosti podnikající v zábavním průmyslu a cestovním ruchu jako Wynn Resorts a Las Vegas Sands, kterým pomohly zprávy o rekordních příjmech kasin v Macau.

Asijské trhy dnes převážně pokračovaly v růstu. Nedaří se korejským titulům, kterým neprospívá posílení wonu. Mezi nejvíce zasažené patří automobilky Kia a Hyundai a jejich dodavatelské společnosti. Japonské trhy otevřou poprvé v novém roce až zítra.

ČEZ

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny, že očekává odebrání licence pro albánskou dceřinou společnost během ledna. Pro ČEZ je podle něj pro případ arbitráže i kvůli účtování ztrát paradoxně výhodnější, pokud bude licence odebrána dříve než později. Ztráta z albánských operací by mohla dosáhnout 5 miliard korun, pokud se ČEZ nepodaří společnost prodat, uplatnit záruku Světové banky ani vysoudit odškodnění v arbitráži.

dan_z_prijmu

Beneš také potvrdil, že jednání s Czech Coal o dodávkách pro Počerady jsou „docela daleko“, ale popřel, že by již byla nalezena shoda. Elektrárna je během jednání nadále zásobována, ačkoli původní smlouva v pondělí vypršela.

Zprávy by neměly mít výraznější dopad na cenu akcií ČEZ.

Našli jste v článku chybu?