Hlavní navigace

Ztráta z albánských operací může stát ČEZ až 5 miliard korun

3. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V ČEZu očekávají odebrání licence pro albánskou dceřinou společnost během ledna. Pro ČEZ bude paradoxně lepší, pokud bude odebrána dříve než později. Co na to akcie?

Hlavní události

Albánská dcera ČEZ by měla o licenci přijít v lednu. Jednání s Czech Coal jsou daleko, ale shoda dosud nebyla nalezena.

Evropské akcie by dnes měly otevřít poklesem

V 9:55 budou oznámeny změna počtu nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti v Německu. Odpoledne vyjde v USA sada dat z trhu práce (změna počtu zaměstnaných ve 14:15, žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve 14:30)

Kvartální výsledky oznámí americký diskontní prodejce Family Dollar Stores

Obchodování na zámořských trzích

Nalezení částečné shody v Kongresu vyhnalo index S&P nejlepší denní výsledek za více než rok. Dařilo se finančnímu sektoru a technologiím, ale velké zisky zaznamenaly také společnosti podnikající v zábavním průmyslu a cestovním ruchu jako Wynn Resorts a Las Vegas Sands, kterým pomohly zprávy o rekordních příjmech kasin v Macau.

Asijské trhy dnes převážně pokračovaly v růstu. Nedaří se korejským titulům, kterým neprospívá posílení wonu. Mezi nejvíce zasažené patří automobilky Kia a Hyundai a jejich dodavatelské společnosti. Japonské trhy otevřou poprvé v novém roce až zítra.

ČEZ

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny, že očekává odebrání licence pro albánskou dceřinou společnost během ledna. Pro ČEZ je podle něj pro případ arbitráže i kvůli účtování ztrát paradoxně výhodnější, pokud bude licence odebrána dříve než později. Ztráta z albánských operací by mohla dosáhnout 5 miliard korun, pokud se ČEZ nepodaří společnost prodat, uplatnit záruku Světové banky ani vysoudit odškodnění v arbitráži.

skoleni_8_6

Beneš také potvrdil, že jednání s Czech Coal o dodávkách pro Počerady jsou „docela daleko“, ale popřel, že by již byla nalezena shoda. Elektrárna je během jednání nadále zásobována, ačkoli původní smlouva v pondělí vypršela.

Zprávy by neměly mít výraznější dopad na cenu akcií ČEZ.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).