Hlavní navigace

Zrychlení tempa hospodářského růstu se dle průzkumu PMI týká Německa, Francie i zbytku eurozóny

21. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Průzkum PMI hlásí, že tempo růstu ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dále zrychlilo. Růst je výrazný a vyrovnaný napříč sektory a obrázek je pozitivní taktéž napříč eurozónou.

Průzkum PMI hlásí, že tempo růstu ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dále zrychlilo.

Růst je výrazný a vyrovnaný napříč sektory a obrázek je pozitivní taktéž napříč eurozónou.

Pohled na jednotlivé sektory hlásí, že růst aktivity se zrychlil jak v průmyslu, tak (a především) ve službách.

Zrychlení tempa hospodářského růstu se dle průzkumu PMI týká jak Německa, tak Francie a zbytku eurozóny.

Je o velmi dobrou zprávu pro středoevropský region a tedy i pro českou ekonomiku, neboť eurozóna je pro náš region v rámci exportních trhů jasnou jedničkou.

skoleni_27_5

Ekonomika eurozóny v prvních měsících nového roku pokračuje v pozitivních zprávách, jež přicházely již v závěrečných měsících roku 2016. Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu se v únoru dle předběžných údajů vyšplhal na nejvyšší úroveň od dubna roku 2011. Indikátor PMI (v únoru 56,0) je nyní konzistentní s mezičtvrtletním růstem HDP eurozóny na úrovni 0,6 %: jinými slovy, průzkum signalizuje, že na počátku roku 2017 došlo ke zrychlení tempa růstu HDP eurozóny.

Ekonomika eurozóny těží jak z růstu spotřeby domácností, tak z pozitivního vývoje v dalších regionech světové ekonomiky. Eurozóně pomáhá i ta skutečnost, že euro zůstává díky politice ECB poměrně slabé, což na scéně mezinárodního obchodu zlepšuje cenovou konkurenceschopnost eurozóny. Nadále zůstává otázkou, jak se růst ekonomické aktivity v eurozóně v nadcházejících měsících vypořádá s vlnou politických faktorů (aktivace jednání o brexitu, volby v několika klíčových zemích eurozóny), nicméně jestliže uplynulé měsíce byly ve znamení dobrých zpráv, co se ekonomické aktivity v eurozóně týče, tak únorový PMI průzkum tento obrázek dále vylepšil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).