Hlavní navigace

Zrychlení české inflace by mohlo vystupňovat spekulace na koruně

9. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na hlavních trzích nás čeká poklidný pátek. V České republice se dočkáme srpnové spotřebitelské inflace.

Očekáváme její zrychlení na nejvyšší hodnotu od poloviny loňského roku, což by mělo držet korunu u hranice kurzového závazku.

Francouzský průmysl vykáže zlepšení

Závěr týdne bude z pohledu kalendáře ekonomických dat klidný. Francouzský průmysl by měl po dvou špatných měsících přinést v červenci solidní údaje, ale vliv na trh bude mít minimální.

Zasedá rovněž tzv. euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny. Tématem bude řecký záchranný program a fiskální politika ve Španělsku a Portugalsku, kde se vládám nedaří dodržovat stanovanou trajektorii rozpočtových schodků.

Politika ECB překvapivě beze změn

ECB na svém včerejším zasedání překvapila, když ponechala nastavení měnových podmínek beze změn. Oproti očekávání trhu tak neprodloužila program kvantitativního uvolňování (odkupu dluhopisů), který by měl skončit v březnu 2017. Konsenzus analytiků předpokládal, že ECB vyhlásí záměr pokračovat s odkupy minimálně do září 2017.

Reakcí bylo posílení eura až nad 1,13 USD/EUR, které ale netrvalo dlouho. Kurz se včera večer vrátil k úrovni 1,125 USD/EUR, dnes otevírá těsně pod 1,13. Ekonomové SG očekávají, že se investoři prodloužení QE stejně dočkají, a to nejpozději na prosincovém zasedání ECB.

Inflace v srpnu nejspíše zrychlila

Dnes se v České republice dočkáme hlavní makroekonomické události tohoto týdne, zveřejnění srpnové spotřebitelské inflace. Zatímco meziměsíčně by měly ceny zůstat beze změn, efekt nízké srovnávací základny z loňského roku zrychlí meziroční inflaci z červencových 0,5 % na 0,7 % y/y, tedy na nejvyšší tempo od poloviny loňského roku. I v dalších měsících by se měl cenový růst zvyšovat, přičemž ke konci roku inflace významně přesáhne jednoprocentní úroveň. Dnešní statistika by měla zároveň mírně překonat očekávání centrální banky, která ve své prognóze počítá s hodnotou 0,6 %. Mohly by tak vzrůst spekulace na konec kurzového závazku ČNB, což by mělo držet korunu u hranice 27 CZK/EUR minimálně po zbytek roku a nutit centrální banku k bránění kurzu pomocí intervencí.

skoleni_4_3

Koruna i ostatní regionální měny beze změny navzdory silnějšímu euru na světových trzích

Koruna včera v souladu s očekáváním setrvala přišpendlená k hranici kurzového závazku. Srpnová statistika z trhu práce přinesla příznivější zprávy z domácí ekonomiky, než data zveřejněná dříve v tomto týdnu. Podíl nezaměstnaných překvapivě klesl z červencových 5,4 % na 5,3 % a počet evidovaných volných pracovních míst (139,3 tisíce) dosáhl na nové maximum od roku 2008. Utahování na trhu práce se promítá do růstu mezd. Reálné mzdy se v Q2 16 zvýšily o 3,7 % y/y.

Polský zlotý a maďarský forint proti euru stagnovaly navzdory posílení eura na světových trzích po zasedání ECB.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).