Hlavní navigace

Zpracovatelský průmysl zaznamenal v říjnu nejnižší aktivitu od začátku roku

Radomír Jáč

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu zaznamenala v říjnu nejpomalejší tempo růstu od počátku roku. Indikátor PMI je slabší, než se čekalo, v rámci Evropy ale pořád nadprůměrně vysoký.

Zdá se, že za zpomalením tempa růstu průmyslové výroby a aktivity v tuzemském průmyslu obecně stojí zpomalení tempa růstu exportních objednávek: říjen zde zaznamenal nejslabší růst exportních objednávek za uplynulých 29 měsíců a tento vývoj indikuje, že zpomalení tempa růstu průmyslové výroby může pokračovat i v dalších měsících.

Je otázkou, jak tento vývoj interpretovat: slabší růst exportních objednávek může být jednak reflexi slabšího růstu rozvíjejících se ekonomik (emerging markets), negativní vliv může mít také německá aféra s emisemi (Dieselgate): nicméně, německý Ifo průzkum hlásí, že nálada v samotném německém automobilovém průmyslu aférou Dieslgate v říjnu nijak neutrpěla.

Nárůst indikátoru PMI naopak hlásí Polsko a to včetně růstu exportních objednávek. V případě Maďarska pak PMI zůstává na velmi solidní úrovni, navzdory mírnému říjnovému poklesu.

Celkově platí, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu pokračuje v rámci středoevropského regionu v růstu, což je konzistentní s obdobnými signály z průmyslu z eurozóny. Přesto ale: výsledky za tuzemský průmysl jsou slabší, než se čekalo a závěrečné čtvrtletí letošního roku tak v případě České republiky zřejmě přinese zpomalení tempa růstu průmyslové výroby.

Našli jste v článku chybu?