Hlavní navigace

Zpomalení růstu čínského HDP potápí světové indexy

15. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní zahájení nového obchodního týdne bylo silně ovlivněno nočním reportem o stavu HDP Číny za první kvartál tohoto roku. Reportované HDP rostlo tempem 7,7 % y/y, přičemž trh očekával růst o 8 %.

Stejně tak zaostalo oproti 4Q/2012, kdy byl růst 7,9 %. Spolu s horším HDP reportovala Čína také mírně horší výsledky týkající se průmyslové produkce a výsledky maloobchodních tržeb, které dopadly podle očekávání. Výsledky způsobily mezi investory obavy o to, jestli je Čína i nadále schopna udržet svůj ekonomický růst i dalších letech a na trhu zavládla silně negativní nálada. Tento sentiment byl patrný po celou dobu obchodování v Evropě a následně se v odpoledních hodinách přelil na americké trhy.

Největší poklesy zaznamenala komoditní burza, konkrétně trh s drahými kovy. Ty se v průběhu dne pohybovaly v některých případech na nejnižších úrovních za několik posled ních let. Největší pokles zaznamenalo stříbro, které se dostalo na nejnižší úroveň od 4Q/2010 a v odpoledních hodinách se jeho cena pohybovala na úrovni $23,5/oz. (-11 %). Stejně tak cena zlata, která prorazila technickou hranici $1.500 za trojskou unci, se v odpoledních hodinách pohybovala na hodnotě $1.436/oz. (-7,3 %). Nabízí se tak otázka, jestli lze považovat tyto drahé kovy jako zajišťovací instrument, jak tomu bylo v minulých letech a desetiletích. Zatím tomu situace nenasvědčuje a je vcelku logické, že nervozita investorů bude stále síli

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).