Hlavní navigace

Znuděné trhy čekají na výsledky makrodat

12. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včerejší obchodování na trhu dolaru s eurem bylo až do odpoledne nudné. Trhy čekají na průmysl z EMU, proslov guvernéra ECB a data z trhu práce z USA.

Zprávy a události

Americké velkoobchodní zásoby se v červenci meziměsíčně zvýšily o 0,1 % (trh +0,3 %).

Maďarská inflace v srpnu zpomalila z 1,8 % y/y na 1,3 % (trh 1,5 %). Polský běžný účet skončil v červenci v deficitu 178 mil. EUR (trh  čekal přebytek 60 mil.). Český běžný účet vykázal za červenec přebytek 4,1 mld. CZK (trh –7,0 mld.).

Americký dolar ve středu ztrácel

Včerejší obchodování na trhu dolaru s eurem bylo až do odpoledních hodin nudné, když se kurz USD/EUR držel v blízkosti 1,3270. Okolo čtvrté hodiny však dolar ztratil a kurz se tak vyšplhal až nad hladinu 1,3300 USD/EUR. Z ekonomických údajů jsme se ničeho zajímavého nedočkali, změna velkoobchodních zásob v USA nepatří mezi důležité ukazatele o stavu ekonomiky.

Dnes se dočkáme v EMU zveřejnění průmyslové výroby za červenec, která by měla dle ekonomů z SG poklesnout o 0,6 %. Již zveřejněná německá produkce propadla o 1,7 %, o moc lépe se nevedlo ani podnikům ve Francii (-0,6 %). Zajímavý by mohl být i odpolední proslov guvernéra ECB. Z USA pak budou zveřejněna další data z trhu práce – nové žádosti v nezaměstnanosti by měly pouze mírně vzrůst na 330 tis. (minulý týden 323 tis.). Stále však platí, že trhy budou čekat zejména na páteční americké maloobchodní tržby, ještě zajímavější pak bude další týden, kdy zasedá Fed.

Koruna ve středu nakonec bez výrazných změn

Česká koruna začala své středeční obchodování nadějně, když posílila z úrovní mírně nad 25,80 CZK/EUR na své denní maximum 25,71. Během odpoledního obchodování však své zisky začala mazat. Naproti tomu polský zlotý posílil o 0,7 %. Maďarský forint sice podobně jako koruna ráno posílil, odpolední ztráty však byly výraznější a nakonec okolo šestnácté hodiny byl slabší o 0,2 %. Komentář ke koruně včera pronesl centrální bankéř Kamil Janáček. Dle jeho slov by centrální banka měla intervenovat, pokud by se blížila deflační past. Hlavním indikátorem deflačních rizik by byl návrat recese s klesající agregátní poptávkou.

Včera jsme se z regionu dočkali několika zajímavých údajů. Polský běžný účet sice skončil v červenci v mírném deficitu 178 mil. EUR, nicméně ve srovnání s loňským rokem se jedná o výrazné zlepšení. Český běžný účet za stejný měsíc pozitivně překvapil svým přebytkem 4,1 mld. CZK, když trh očekával deficit 7 mld. Na druhou stranu předchozí měsíc byl revidován k horšímu o 9,6 mld. Celkově se ovšem vnější nerovnováha české ekonomiky v letošním roce opět zlepšuje, když deficit za posledních dvanáct měsíců na HDP dosáhl pouze 1,5 %. Ještě na konci loňského roku to bylo 2,5 %, na konci roku 2010 pak 3,9 %. Zlepšení je patrné zejména v bilanci se zbožím a také se službami, zatímco bilance výnosů se zhoršila od konce loňského roku daleko méně (o 0,4 pb).

Účto_tip_změny21

Maďarská meziroční spotřebitelská inflace se v srpnu snížila z 1,8 % na 1,3 %, když trhy čekaly deceleraci pouze na 1,5 %. Tento vývoj umožňuje centrální bance dále snižovat sazby, což včera potvrdil i guvernér. Navíc centrální banka oznámila další měnový stimul do ekonomiky ve výši 8,9 mld. USD (či 2 000 mld. HUF). Jedná se o prodloužení dřívějšího schématu levných půjček podnikům (skrze komerční banky), což by mělo podpořit slabou ekonomiku. Maďarská centrální banka je pod vlivem vládní politiky a první tranši tohoto programu ve výši 750 mld. HUF zahájila v dubnu. Podle odhadů banky by to mělo pomoci ekonomice zvýšit HDP ve výši 1,8–2,4 % a dopad by měl být cítit i v roce 2016. Komerční banky obdrží zdroje zdarma, marže pro koncové klienty pak nesmí přesáhnout 2,5 pb. 90 % z celkové částky bude poskytnuto na nové úvěry, zbytek na refinancování stávajících úvěrů.

Dnes se žádných zajímavých indikátorů z regionu nedočkáme, regionální měny by se tak měly obchodovat v souladu s okolními rizikovými aktivy. Samozřejmě u koruny stále vidíme potenciál spíše k jejímu oslabování, když dle našich odhadů by centrální bance měla vyhovovat koruna v pásmu 26,00–26,50 CZK/EUR. Zasedání centrální banky je však ještě daleko (26. září).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).